Prilika turističkim MSP-ovima za poboljšanje održivosti i certificiranje

Objavljeno: 10. 02. 2022. , Ažurirano: 11. 02. 2022.

HGK – Županijska komora Split i Splitsko-dalmatinska županija pozivaju mala i srednja poduzeća (MSP) koja posluju u turizmu, a zainteresirana su za poboljšanje održivosti i povećanje konkurentnosti, na sudjelovanje u europskom programu European Tourism Going Green (ETGG) 2030, u kojem je ŽK Split partner.

Projekt ETGG 2030 promiče i potiče održivo i zeleno poduzetništvo te ima za cilj poboljšanje održivosti i konkurentnosti turističkih MSP-ova u Europi, kao okosnice turističkog sektora i time ključnih u transformaciji prema održivijim oblicima turizma.

Namjera je poboljšati kapacitete i vještine MSP-ova u pogledu održivosti te istražiti i usvojiti održiva rješenja kroz transnacionalnu i međusektorsku suradnju između malih i srednjih turističkih poduzeća iz Njemačke, Austrije, Italije, Hrvatske, Rumunjske i Bugarske.

Sudjelovati mogu MSP-ovi iz Hrvatske registrirani za sljedeće turističke djelatnosti:

• NKD 55.10 Hoteli i sličan smještaj,
  • NKD 55.30 Kampovi i prostori za kampiranje,
  • NKD 79.10 Djelatnost putničkih agencija i organizatora putovanja (turoperatora).

Tvrtke se također moraju nalaziti unutar ili blizu UNESCO-va zaštićenog kulturnog lokaliteta i/ili NATURA 2000 lokaliteta, odnosno na području koje predstavlja veliku turističku atrakciju u destinaciji.

Mogućnost sudjelovanja ima 11 MSP-ova iz Hrvatske, a prioritet imaju podnositelji zahtjeva sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Aktivnosti u sklopu projekta su stvaranje online zajednice (podnositelji zahtjeva i korisnici imat će pristup platformi Tourism2030.eu koja pruža uslugu edukacije i online alate za održivost za cijelu EU), savjetodavne usluge po mjeri (vođenje i individualne sesije s dodijeljenim mentorom projekta), održavanje tri nacionalne radionice za poboljšanje održivosti poduzeća, certifikacija i dr.

Budući da je ETGG 2030 program posebno usmjeren na promicanje certifikata održivosti, odabrani korisnici će proći proces certifikacije s ciljem dobivanja certifikata o održivosti.

Sve usluge i aktivnosti bit će besplatne za odabrana mala i srednja poduzeća.

Informacije o projektu, prihvatljivim prijaviteljima, kriterijima odabira te procesu prijave nalaze se u Uputama za prijavitelje za program ETGG 2030, u pratećim dokumentima na ovoj stranici.

Prijave se vrše na POVEZNICI, gdje se klikom na gumb "Prijavi se", prvo registrirate kao novi korisnik kako biste se mogli prijaviti.

Rok za prijavu je ponedjeljak, 11. travnja, u 17 sati.

Za dodatne informacije možete se obratiti u HGK – Županijsku komoru Split Nataši Bušić, na telefon: 021/321 118, e-adresa: nbusic@hgk.hr.

Projekt European Tourism Going Green (ETGG) 2030 vrijedan je 1,3 milijuna eura i sufinanciran iz europskog COSME programa. HGK – Županijska komora Split jedan je od osam partnera iz ukupno šest europskih država, a ostali partneri su: Sveučilište za održivi razvoj Eberswalde – ZENAT (Njemačka), ECOTRANS (Njemačka), ÖHV Turistički servis (Austrija), Gospodarska, industrijska, obrtnička i poljoprivredna komora Pordenona - Udine (Italija), Posebna agencija Gospodarske komore Basilicata ASSET (Italija), Turističko udruženje okruga Sibiu (Rumunjska) i DMD NT (Bugarska). Projekt je započeo 1. siječnja 2021. godine i trajat će 30 mjeseci, odnosno do 30. lipnja 2023. godine.