Izvor: DURA

U sklopu projekta ECO-NautiNET istarske tvrtke sudjelovale su na studijskom putovanju u Grčku i Italiju

Objavljeno: 01. 10. 2018. , Ažurirano: 02. 11. 2018.

Sudionici studijskog putovanja ističu kako im je upoznavanje s aktivnostima i postignutim rezultatima poslovnih subjekata u Grčkoj i Italiji vrlo korisno te kako bi mnoge od takvih aktivnosti trebale zaživjeti i u Istarskoj županiji.

U organizaciji HGK – Županijske komore Pula, koja je jedan od partnera u projektu ECO-NautiNET, istarske tvrtke sudjelovale su na studijskom putovanju u Grčkoj i Italiji od 14. do 25. rujna. Riječ je o studijskom posjetu uspješnijim klasterima i poslovnim subjektima koji djeluju u sklopu klastera u gradovima Piraeus i Ravenna, a čije su aktivnosti povezane s nautičkim sektorom. Naime, cilj projekta ECO-NautiNET je poboljšati konkurentnost i inovativnost malih i srednjih tvrtki u nautičkom sektoru stvaranjem inovativnog modela poslovne mreže (svojevrsne web-platforme) tvrtki, sveučilišta i istraživača.

U grčkom gradu Piraeus sudionici su posjetili klastere Blue Growth i Strategis ICT radi upoznavanja s njihovim aktivnostima u nautičkom sektoru, koje uz umrežavanje uključuju i provedbu edukacija i primjenu najnovijih informatičkih rješenja. Posebna podrška pruža se poduzetnicima početnicima, a zaštita okoliša i održivi razvoj važan su segment djelovanja. Predstavnici klastera predstavili su konkretne aktivnosti i koristi koje proizlaze iz umrežavanja za same korisnike.

U Italiji sudionici su se upoznali s radom Laboratorija za materijale i njihovu primjenu u nautičkom sektoru Tecnopolo Nautica, koji je jedan od članova tamošnjeg klastera. Riječ je o instituciji koja nudi resurse i usluge za sudionike klastera, i to u području primijenjenih istraživanja za simulaciju i dizajn visokotehnoloških sustava.

Studijski posjet Italija.jpg

Sudionici studijskog posjeta u Italiji

Sudionici studijskog putovanja istaknuli su kako im je upoznavanje s aktivnostima i postignutim rezultatima za korisnike koje provode poslovni subjekti u Grčkoj i Italiji vrlo korisno te kako bi mnoge od takvih aktivnosti trebale zaživjeti i u Istarskoj županiji.

Glavni nositelj projekta ECO-NautiNET je Gospodarska komora Achaia iz Grčke, dok preostalih šest partnera dolazi iz Albanije, Italije, Slovenije i Hrvatske, iz koje dolazi troje partnera. Riječ je projektu br. 398 koji je u sklopu  INTERREG ADRION programa transnacionalne  suradnje sufinanciran iz  Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) i IPA sredstava (IPA II). Ukupna vrijednost projekta je gotovo 970.000 eura.

Dodatne informacije o projektu dostupne su OVDJE.