Izvor: DIG-IN-KPI

Alat DIG-IN-KPI AAT razvijen uz pomoć EU fondova dostupan je za korištenje od travnja 2024. Digitalni alat za samoprocjenu DIG-IN-KPI AAT namijenjen je automatizaciji procesa izrade procjene razine digitalne zrelosti građevinskih tvrtki, ali je i odličan kompas za obrazovne institucije.

 

 

Napredni model odlučivanja automatski će pretvoriti odgovore, koje korisnici/predstavnici poduzeća mogu jednostavno unijeti putem online upitnika, u izvješće s ocjenom razine digitalne zrelosti poduzeća. Izvješće će sadržavati vizualizaciju i iscrpno objašnjenje rezultata te personalizirane preporuke uz pomoć kojih tvrtke mogu doći do ključnih informacija u smjeru prepoznavanja objektivnog stanja digitalizacije i identificiranja područja za unaprjeđenje i optimizaciju poslovanja/proizvodnje.

U razvoju ovog višejezičnog i besplatno dostupnog alata surađivale su gospodarske komore Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije – HGK, GZS ZGIGM i  MKCHAMBER s tvrtkom AXIS d.o.o. i radnom skupinom krovne organizacije poslodavaca FIEC, Graditeljstvo 4.0. Tehnička osnova alata je nagrađivani automatizirani alat za ocjenjivanje (AAT) tvrtke Arctur d.o.o.

Alat je osmišljen kako bi građevinskim tvrtkama olakšao prelazak u digitalno doba. U tom je kontekstu od vitalne važnosti suradnja nastavnika stručnih predmeta u srednjim i višim građevinskim školama. Aktivnim uključivanjem obrazovnih institucija u proces digitalizacije ne samo da se potiče razvoj digitalnih vještina kod budućih građevinskih stručnjaka, već i osigurava da njihovi učenici (srednjoškolci i studenti) budu izravno izloženi najnovijim tehnologijama i alatima za podršku građevinskim procesima koji će oblikovati budućnost građevinske industrije.

Edukatori mogu igrati ključnu ulogu u uvođenju AAT-ovog alata DIG-IN-KPI u obrazovni proces, omogućujući studentima da se upoznaju s digitalnim alatima koje će koristiti u svojoj budućoj karijeri. Također, kombiniranjem teorijskog znanja s praktičnim alatima kao što je DIG-IN-KPI AAT, obrazovne ustanove mogu osigurati da njihovi učenici budu dobro pripremljeni za izazove koje donosi digitalizacija graditeljstva. Time ne samo da se povećava zapošljivost učenika i studenata, već se jačaju i veze između obrazovanja i industrije, što je ključno za inovativni razvoj građevinskog sektora. Nadalje, promicanjem korištenja digitalnih alata u obrazovnom procesu otvaraju se nove mogućnosti za istraživanje i razvoj u građevinskoj industriji. Učitelji, učenici i studenti mogu zajedno istražiti potencijal digitalizacije i pridonijeti razvoju novih praksi koje će izgradnju učiniti učinkovitijom, održivijom i prilagodljivijom budućim izazovima. HGK stoga poziva nastavnike stručnih predmeta da ispune upitnik za mjerenje razine digitalne zrelosti i pridruže se našim nastojanjima za digitalizaciju graditeljstva. 

Upute za ocjenu stupnja digitalizacije (tematski dio)

U aplikaciji ćete odgovoriti na opća pitanja o svojoj tvrtki i upoznati se s 39 pokazatelja digitalizacije. 

1.png

  1. Prvo pročitajte što indikator prikazuje na sljedećim stranicama. Detaljniji opis indikatora možete vidjeti klikom na gumb s ikonom. Ovo je važno jer se opis indikatora može vidjeti samo na taj način, stoga je neophodno da uvijek uključite indikator za svaki indikator.
  2. Zatim pročitajte što predstavljaju opisi pojedinih razina digitalizacije i odaberite onu koja odgovara vašoj tvrtki. Odaberite razinu koju u potpunosti postižete. Ne birajte razinu koju ne postižete u potpunosti, već samo djelomično. Odaberite stupanj za tekuću godinu i stupanj koji ćete ostvariti za tri godine.
  3. Za svaki indikator potrebno je unijeti koji alat trenutno koristite za poslove opisane u indikatoru. Ovaj unos nije obavezan.

Imajte na umu da svrha nije natjecati se s drugim tvrtkama, već saznati gdje još postoje mogućnosti za poboljšanje digitalizacije projektnih i poslovnih procesa za vašu tvrtku, stoga odaberite stvarnu razinu digitalizacije, jer samo tako ćete postići poboljšanje procesa vašeg projekta i poslovnih procesa.

Nakon što ste za sve pokazatelje odabrali svoje razine digitalizacije, na svoju e-mail adresu dobit ćete izvješće s preporukama kako možete unaprijediti digitalizaciju svoje tvrtke i koji alati predstavljaju višu razinu digitalizacije.

PAŽNJA: Ispunite sva pitanja, inače se izvještaj neće generirati! Unesite odgovore na sva pitanja (sadašnji i budući izbor), uključujući pitanja za unos teksta (IT alat, baza podataka itd.) koja se nalaze na dnu svakog pojedinačnog pitanja.

Što više tvrtki ispuni upitnik, dobit će se reprezentativniji podaci o stupnju digitalizacije građevinskih poduzetnika. Ovi podaci će biti statistički obrađeni i prikazani u izvješću koje će biti objavljeno na web stranici projekta. Izvješće će prikazati prosječne razine digitalizacije po područjima i pojedinačnim pokazateljima, ovisno o zemlji i veličini tvrtke. 

Na web stranici će biti objavljeni i alati i aplikacije koji se koriste na području od Slovenije do Makedonije, s opisima stupnja digitalizacije koji ti alati postižu. To će vam dati pregled najčešće korištenih alata i moći ćete usporediti alate koje sada koristite s onima koji predstavljaju više razine digitalizacije.

 

1.png

Financira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove i mišljenja Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.