11. Kongres poduzetništva žena: Žene kao predvodnice selektivnih oblika turizma

Objavljeno: 04. 10. 2019. , Ažurirano: 04. 10. 2019.

Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora najavljuje 11. Kongres poduzetništva žena jadransko-jonske regije, ove godine održati u Grčkoj, u Arti, od 16. do 18. listopada.

Cilj ovogodišnjega Kongresa jest pružiti međuregionalnu perspektivu najboljih praksi i prevladavajućih izazova u povećanju ekonomskog osnaživanja žena i poduzetničkih aktivnosti na području alternativnog turizma u jadranskoj i jonskoj makroregiji. Događaj će okupiti zajednicu cijeloga jadranskog i jonskog područja: stručnjake, institucionalne predstavnike, poduzetnice i dionike koji su zajednički posvećeni razvoju poduzetništva žena.

Iako je turizam već jedna od najbrže rastućih gospodarskih aktivnosti u jadransko-jonskoj regiji, puni potencijal regije još nije iskorišten na održiv i odgovoran način (kako stoji u Akcijskom planu EUSAIR-a). Iz tog razloga, ovogodišnji Kongres će se fokusirati na inovacijske aspekte ženskog poduzetništva, alternativne i potencijalno održive oblike turizma koji nisu isključivo povezani s plažama, suncem i morem, već se mnogo pozornosti pridaje usklađivanju s društvenim i prirodnim vrijednostima određene lokacije, ne gubeći iz vida princip održivosti.

Upravo ovi oblici turizma su značajni za smanjenje pritiska s glavne sezone te ostvarenje produljenja sezone na cijelu godinu. Bitno je osvijestiti da je upravo pred i posezona najzanimljivija gostima koji dolaze zbog alternativnih oblika turizma. Turisti su to sa specifičnim interesima, spremni putovati u bilo koje doba godine radi sudjelovanja na raznim događanjima i festivalima te posjećujući razne atrakcije. Alternativni oblici turizma skreću pozornost s mainstream turizma i otvaraju put turistima u svaki kutak prirodnih, kulturnih i drugih ljepota koje zemlja nudi.

Stanje u Republici Hrvatskoj po pitanju vlasničke strukture

Na Kongresu će se velika pozornost dati i analizi postojećeg stanja žena u poduzetništvu vlasničke strukture s obzirom na spol za cijelu jadransko-jonsku regiju. Što se tiče stanja u Republici Hrvatskoj, statistike pokazuju da udio žena u strukturi vlasništva pokazuje konstantan polagani rast (izuzev 2015. godine). Udio žena u vlasničkoj strukturi 2011. godine je iznosio 18 posto, a prema zadnjim podatcima u 2017. godini, taj postotak je došao na 21,9 posto. Generalni statistički podatci pokazuju kako najmanje žena vlasnica imamo u djelatnostima proizvodnoga karaktera, gdje prevladavaju muškarci – koji u svojim društvima zapošljavaju mnogo više radnika, ostvaruju veće prihode te u konačnici i raspolažu većom imovinom (prema Fininim podatcima).

Iz prikazanih statističkih podataka vidljivo je kako su muškarci i dalje u većoj mjeri zastupljeni u poduzetništvu te je upravo zato još važnije nego ikada ojačati kompetencije žena i pružiti im potporu na njihovu poduzetničkom putu.

Županijska komora Split – punoljetni koordinator međunarodnoga okruglog stola poduzetništva žena

HGK – Županijska komora Split ponosni je koordinator okruglog stola poduzetništva žena, iz kojeg je proizašao Kongres – ove godine ŽK Split puni 18 godina koordiniranja okruglim stolom.

Također, uz standardne aktivnosti i potporu poduzetništva žena, ŽK Split već godinama u svojim prostorijama ima aktivan Poduzetnički inkubator za poduzetnice početnice kojim pridonosi njihovim prvim poslovnim koracima. Pritom se poduzetnicama nudi korištenje opremljenih uredskih prostora, promocija te sva potrebna mentorska i savjetodavna pomoć, jednako od HGK koliko i od KRUG-a, Hrvatske udruge poslovnih žena.

Ovo izdanje Kongresa nastavit će tradiciju pružanja vrhunskih prezentacija, interaktivnih radionica i mrežnih sesija, a više informacija o samom Kongresu i o prijavi potražite ovdje.