Vinka Ivanković, predsjednica ŽK Vukovar; Ivan Marijanović, direktor ŽK Vukovar
Izvor: HGK

Gospodarskom vijeću ŽK Vukovar predstavljeni rezultati poslovanja gospodarstva županije za 2019. godinu

Objavljeno: 01. 10. 2020. , Ažurirano: 01. 10. 2020.

Na 9. sjednici Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Vukovar održanoj 1. listopada predstavljeni su rezultati poslovanja gospodarstva Vukovarsko-srijemske županije u 2019 godini.

Prema podacima iz završnih izvještaja, gospodarstvo Vukovarsko-srijemske županije u 2019. godini ostvarilo je rast od 3,7% u odnosu na prethodnu godinu. Tvrtke su ostvarile ukupnu konsolidiranu dobit od 604 milijuna kuna što je pad od 14,6% u odnosu na 2018. U istom razdoblju broj zaposlenih u tvrtkama povećan je sa 17.842 (2018. godina) na 20.139 uposlenih, odnosno porastao je za 12,9 %. Najznačajnije djelatnosti prema ostvarenom ukupnom prihodu 2019. godini su opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, potom prerađivačka industrija, trgovina na veliko i na malo, poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo te građevinarstvo.

Vukovar-9-GV.jpg
Članovi Gospodarskog vijeća ŽK Vukovar; Izvor: HGK.

Izvoz tvrtki s područja Vukovarsko-srijemske županije iznosio je 6,6 milijardi kuna što je smanjenje za 12,7% u odnosu na prošlu godinu. Investicije tijekom 2019. godine iznosile su 357 milijuna kuna što je povećanje za 43,35%, a najviše su investirale tvrtke u djelatnostima opskrbe vodom i komunalnih djelatnosti,  poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo te prerađivačka industrija.

Jedna od točaka dnevnog reda bila je i dodjela priznanja plaketa Zlatna kuna, na kojoj su članovi Gospodarskog vijeća donijeli odluku o dodjeli plaketa Zlatna kuna najuspješnijim tvrtkama Vukovarsko-srijemske županije za 2019. godinu i to u kategorijama malih, srednjih i velikih tvrtki. Priznanja za najuspješnije tvrtke bit će uručena nagrađenima na sjednici Gospodarskog vijeća koja će biti organizirana sredinom prosinca.

Predsjednica gospodarskog vijeća Vinka Ivanković izvijestila je o radu Partnerskog vijeća i usvojenim strateškim projektima za našu županiju, a direktor ŽK Vukovar Ivan Marijanović dao je kratki osvrt na poslovne razgovore s delegacijom iz Bugarske koja je početkom tjedna posjetila našu županiju.

Također, nazočni su još jednom dobili informacije o projektu Digitalna komora i pozvani su da se uključe i intenzivno koriste sve prednosti koje im ova platforma pruža, od ažurnih podataka o poslovnim subjektima, preko brojnih javnih ovlasti, do sajmova i edukacija.