ŽK Virovitica: Održana radionica o SEPA pravilima za kreditni transfer i izravno terećenje

Objavljeno: 13. 11. 2015. , Ažurirano: 14. 09. 2016.

U Županijskoj je komori Virovitica u petak, 13. studenoga, održana radionica o SEPA pravilima za kreditni transfer i izravno terećenje. SEPA, jedinstveno područje plaćanja u eurima, je područje u kojem pravne i fizičke osobe zadaju i primaju plaćanja u eurima, unutar Europskoga gospodarskog prostora, pod jednakim osnovnim uvjetima, s jednakim pravima i obvezama, neovisno o mjestu na kojem se nalaze i neovisno o tome je li riječ o nacionalnim ili prekograničnim plaćanjima.

Radionica je bila namijenjena svim poslovnim subjektima – izdavateljima računa i tijelima javne vlasti. Cilj radionice bio je upoznavanje s projektom u Hrvatskoj i promjenama koje on donosi. Radionicu su održale predstavnice Financijske agencije, Irena Ivoš i Ivana Marušić, u ime Hrvatskog SEPA foruma. Područje obuhvaća 34 države: sve članice EU te Island, Lihtenštajn, Norvešku, Švicarsku, Monako i San Marino.
Pristupanjem Europskoj uniji, krajnji rok migracije za platne transakcije u eurima na SEPA platne instrumente obvezujući je i za Hrvatsku.

Provedba SEPA projekta u Hrvatskoj u tehničkom smislu predstavlja i djelomičnu reformu platnog sustava, budući da se bankovna zajednica uz potporu Hrvatske narodne banke odlučila da će provedbu nacionalnih transakcija i u kunama uskladiti sa SEPA pravilima i formatima.

Od 1. travnja 2016. uvodi se novi format zbrojnog naloga, a od 1. listopada 2016. izravno terećenje ostvarivat će se prema novim pravilima. Radionici su prisustvovali predstavnici gospodarskih subjekata s područja Virovitičko-podravske županije i predstavnici lokalne i regionalne samouprave, a sudjelovanje na seminaru bilo je besplatno.