Viceguverner Hrvatske narodne banke Vedran Šošić u ŽK Virovitica
Izvor: HGK

U ŽK Virovitica održano predavanje Strategija uvođenja eura u Hrvatskoj


Objavljeno: 14. 03. 2018. , Ažurirano: 15. 03. 2018.


DSC01316.jpg

Sudionici predavanja u ŽK Virovitica; Izvor: HGK.

Viceguverner Hrvatske narodne banke Vedran Šošić održao je u ŽK Virovitica predavanje o strategiji uvođenja eura u Hrvatskoj. Predavanju su iz Zagreba prisustvovali predstavnici Hrvatske narodne banke i Središnjice Hrvatske gospodarske komore, a iz Virovitičko-podravske županije više od četrdeset gospodarstvenika, predstavnika banaka i institucija.

Šošić je upoznao poduzetnike i druge sudionike s procesom uvođenja eura te predstavio koristi i troškove, odnosno rizike koje taj proces donosi te potrebne aktivnosti Vlade RH i HNB-a u razdoblju pripreme i nakon uvođenja eura. Predstavio je i Eurostrategiju, dokument koji su zajedno izradili HNB i Vlada RH, koji je polazište u procesu uvođenja eura u Hrvatsku.

Uvođenjem eura izgubit će se valutni rizik za građane, tvrtke i državu. Euro će donijeti pozitivan učinak na izvoz i investicije, smanjit će se transakcijski troškovi.

"Jedna od velikih ranjivosti hrvatskog gospodarstva – valutni rizik, uklonit će se uvođenjem eura, što je glavna korist za Hrvatsku. Devizni je dug jako velik. Devizama su zaduženi i gospodarstvo, i građani, i država. Taj dug, koji je vezan uz tečaj i strane valute, iznosi otprilike 500 milijardi kuna, tako da deprecijacija tečaja samo za jedan postotni bod, povećava dug za 5 milijardi kuna. Uvođenjem eura taj bi se rizik otklonio. Otklanjanje transakcijskih troškova, tečajnih razlika i troškova konverzije pozitivno će djelovati i na gospodarstvo i građane", rekao je Šošić.

Većina troškova uvođenja eura odnosi se na institucionalne troškove, dok bi najveći troškovi za gospodarstvo trebali biti oni koji se odnose na prilagodbe u gotovinskom poslovanju i platnom prometu, odnosno na pravne, računovodstvene i informatičke pripreme za uvođenje eura.

"Proces uvođenja eura trajat će godinama. Prvi je korak javna rasprava koja je u tijeku, a nakon toga ulazak u europski tečajni mehanizam, tzv. ERM II, nakon čega su potrebne najmanje dvije do tri godine do samog uvođenja eura. Uvjeti na temelju kojih neka zemlja ulazi u tečajni mehanizam nisu definirani, već to ovisi o suglasnosti zemalja članica eurozone, međutim nakon ulaska u proceduru, jasno su definirani parametri koje zemlja kandidatkinja mora ispuniti do konačnog uvođenja eura", zaključio je viceguverner.

Nakon prezentacije viceguverner i suradnici razgovarali su s gospodarstvenicima, predstavnicima banaka i institucija Virovitičko-podravske županije o troškovima uvođenja eura, utjecaju uvođenja eura na već sklopljene poslovne ugovore te poslovanje s drugim zemljama te nizu drugih refleksija na gospodarska kretanja.