Sjednica Grupacije pčelarstva ŽK Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Održana 29. sjednica Grupacije pčelarstva ŽK Virovitica

Objavljeno: 21. 01. 2019. , Ažurirano: 28. 01. 2019.

U ŽK Virovitica, 28. siječnja, pod predsjedanjem najvećeg pčelara u Republici Hrvatskoj Slavka Švrake, održana je 29. sjednica Grupacije pčelarstva, na kojoj se raspravljalo o aktualnom stanju u pčelarstvu.

Sjednici je prisustvovao i predsjednik Hrvatskoga pčelarskog saveza Željko Vrbos, dosadašnji voditelj Grupacije pčelarstva ŽK Virovitica, koji je govorio o nizu već poduzetih, ali i o budućim aktivnostima Saveza, radi prosperiteta pčelarstva i zaštite domaćega kvalitetnog meda.
Istaknuo je da je 2019. godina hrvatskog meda, a na pčelarima je da poduzmu sve kako bi više domaćeg meda bilo na policama trgovačkih lanaca.

U Virovitičko-podravskoj županiji ima 29.147 pčelinjih zajednica, a proizvodi se 568 tona meda.

Prema podatcima Državnoga zavoda za statistiku, u 2016. godini uvezene su 1.582 tone meda, u 2017. godini 1.589 tona, a u razdoblju I – X mj. 2018. godine 1.709 tona meda. Izvezene su 363 tone meda, što ukazuje na činjenicu da uvoz meda i dalje raste.
Zemlje iz kojih se med uvozi su: Austrija, Kina, Njemačka, Španjolska, Indija, Italija, Poljska, Slovenija itd.

Članovi Grupacije pohvalili su ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića i resorno ministarstvo te predsjednika Hrvatskoga pčelarskog saveza Željka Vrbosa na nizu vrlo značajnih aktivnosti koje su poduzeli u sektoru pčelarstva te direktne i indirektne efekte od pčelarstva.

Osobito su pohvalili izradu nacionalne staklenke za med, koja se puni isključivo medom hrvatskog podrijetla. Svaka nacionalna staklenka mora imati i znak „Med hrvatskih pčelinjaka“ na kojem je naveden i jedinstveni broj pomoću kojeg će potrošači moći provjeriti podrijetlo meda.

Radi što većeg plasmana meda i ostalih pčelinjih proizvoda te brendiranja meda iz Virovitičko-podravske županije, članovi Grupacije donijeli su i odluku o već tradicionalnom, zajedničkom sudjelovanju na 24. Viroexpu, međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede, u Virovitici, 15. – 17. ožujka, 9. Agroexpu 2019., sajmu agroproizvoda i opreme, u Virovitici u rujnu, u sklopu kojega će se održati 14. županijsko i 11. međunarodno ocjenjivanje meda te na ostalim promotivnim manifestacijama, u zemlji i inozemstvu, posredstvom i u organizaciji ŽK Virovitica.

Donijeta je i odluka o organiziranju stručnog predavanja na 24. Viroexpu, o potrebi pravilne upotrebe pesticida u poljoprivredi te utjecaju na pčelarstvo.