Ivan Madunić, ravnatelj AORPS
Izvor: HGK

Održana radionica o primjeni Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca

Objavljeno: 22. 03. 2017. , Ažurirano: 23. 03. 2017.

U Županijskoj komori Varaždin 22. ožujka održala se radionica o primjeni Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, uz obavijesti o predstojećim izmjenama Zakona.

Zakonom o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (Narodne novine, broj 86/08, 80/13 i 82/15, u nastavku: Zakon) regulirane su vrste, opseg i način ostvarivanja prava pred Agencijom za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavaca (AORPS). Posljednjim izmjenama Zakona (2015.) uveden je i novi institut blokade računa poslodavca. U suradnji s AORPS-om, Županijska komora Varaždin predstavila je sudionicima procedure i mogućnosti koje daje država putem ove Agencije.

Primjerice, u slučaju blokade računa poslodavca radnici ostvaruju pravo na isplatu do tri neisplaćene plaće u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec za koji plaća, odnosno naknada plaće nije isplaćena i do tri neisplaćene naknade plaće za bolovanje koju je prema propisima o zdravstvenom osiguranju bio dužan isplatiti poslodavac iz svojih sredstava.

S druge strane, u slučaju stečaja poslodavca Agencija osigurava pravo na neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec zaštićenog razdoblja, neisplaćene naknade za bolovanje u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec proveden na bolovanju, neisplaćene naknade za godišnji odmor na koji je radnik stekao pravo do otvaranja stečajnog postupka u visini do iznosa minimalne plaće, otpremninu pod uvjetima utvrđenim zakonom i pravomoćno dosuđenu naknadu štete zbog pretrpljene ozljede na radu ili profesionalne bolesti u visini do jedne trećine pravomoćno dosuđene naknade štete.

Predavanje o navedenim potraživanjima radnika održali su ravnatelj AORPS-a Ivan Madunić i Nikola Blažić iz Odjela pravnih, kadrovskih i općih poslova AORPS-a.

Prezentacija se nalazi u pratećim dokumentima.