Izvor: HGK

Rumunjsko-hrvatski susret u Splitu u znaku jačanja gospodarske i kulturne suradnje

Objavljeno: 28. 06. 2021. , Ažurirano: 28. 06. 2021.

Rumunjsko-hrvatski susret održan je 24. lipnja u Splitu te je ujedno obilježen i Međunarodni dan rumunjske bluze, koji na ovaj datum slave Rumunji diljem svijeta.

Skup je održan s ciljem dodatnog jačanja gospodarske suradnje i kulturne razmjene između Hrvatske i Rumunjske, a rumunjsku je delegaciju vodio veleposlanik Rumunjske u RH Constantin-Mihail Grigorie. Grigorie je istaknuo je kako se ovaj događaj odvija u uvjetima u kojima rumunjsko-hrvatska suradnja bilježi rast, čemu su doprinijeli prethodni uzajamni posjeti predsjednika i premijera dviju država kao i suradnja Rumunjske trgovinske i industrijske komore i Hrvatske gospodarske komore na nacionalnoj i regionalnim razinama, čiji su predsjednici 2017. potpisali memorandum o suradnji dviju institucija.

"Želio bih naglasiti da se vrijednost komercijalne razmjene između Rumunjske i Hrvatske povećala i u posljednje četiri godine udvostručila te je u 2020. godini postigla ukupnu vrijednost od 504 milijuna eura. Unatoč globalnoj pandemiji, ukupna bilateralna trgovina blago raste u odnosu na prethodnu godinu, što je dokaz postojećeg interesa za zajedničku suradnju i investicije, a što potvrđuje i današnje sudjelovanje poduzetnika na ovom događaju'', istaknuo je Veleposlanik Grigorie.

Joze Tomaš.jpg
Predsjednik ŽK Split Joze Tomaš; Izvor: HGK.

Pozitivne rezultate proizišle iz suradnje gospodarskih komora istaknuo je i predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš. ''Hrvatsko-rumunjski odnosi su dobri, posebice u našoj županiji koja je u robnoj razmjeni s Rumunjskom značajno u plusu. U protekloj godini smo imali više od 121 milijun kuna izvoza, dok smo 33 milijuna kuna vrijednih dobara uvezli iz Rumunjske. U tome veliku ulogu ima naš AD Plastik, koji već gotovo 20 godina posluje u Rumunjskoj. Što se turizma tiče, u prošloj je godini ostvareno oko 76.000 noćenja rumunjskih turista, odnosno nešto više od 13.000 njihovih dolazaka te tu još imamo prostora za poboljšanje. Vjerujem da će s vremenom brojke biti bolje, čemu bi pridonijelo uspostavljanje avionske linije između Splita i Bukurešta'', rekao je Tomaš.

Kao pozitivan primjer uspješne suradnje s rumunjskim poduzetnicima Tomaš je naveo i ovaj događaj koji se održao na inicijativu Monice Ioanițescu, koja svojim projektom serije poslovnih događanja Lifestyle CHECK IN stranim poduzetnicima promovira Dalmaciju i njen lifestyle, potičući na taj način turizam i razvoj našeg gospodarstva.

Prisutnima su se obratili i Alina Dobrescu uime rumunjske zajednice u Hrvatskoj te direktor Nacionalnog muzeja rumunjskog seljaka dr. Virgil Ștefan Nitulescu, koji je predstavio tradicionalnu rumunjsku bluzu. Susretu je prisustvovao i počasni konzul Rumunjske u Splitu Stjepan Roglić, domaći i rumunjski poduzetnici, a svojim su ga nastupom obogatili klapa Iskon i KUD Jedinstvo.