Raste interes Kineza za Split i Dalmaciju

Objavljeno: 11. 12. 2019. , Ažurirano: 11. 12. 2019.

Izaslanstvo kineskog grada Nanchanga i Hrvatsko-kineskog društva posjetili su 9. prosinca HGK – Županijsku komoru Split, gdje ih je primila voditeljica Odsjeka međunarodnih poslova i EU Maja Mladineo.

''Posljednjih nekoliko godina povećan je interes kineskih gospodarstvenika i institucija za Splitsko-dalmatinsku županiju, a posebno raduje činjenica da robna razmjena između Splitsko-dalmatinske županije i Kine kontinuirano raste od 2013. godine“, rekla je tom prigodom Mladineo.

Riječ je o drugom ovogodišnjem posjetu izaslanstva ovog kineskog grada, s oko šest milijuna stanovnika, koje je zainteresirano za intenzivniju suradnju sa Splitom i Splitsko-dalmatinskom županijom. Posjet je nastavak aktivne uloge HGK u stvaranju uvjeta i okvira za bolju gospodarsku suradnju s jednim od najvažnijih gospodarstava svijeta, kineskim. Naše komparativne prednosti, poput dobrog strateškog položaja u Europi, prirodnih raznolikosti, bogate kulturne baštine, tradicionalnih i delikatesnih proizvoda, koji ako ne mogu kvantitetom, onda mogu kvalitetom zadovoljiti velika tržišta, u sve većem broju privlače Kineze.

Kinesko je izaslanstvo predvodio zamjenik gradonačelnika Nanchanga Zhou Zhian koji je naglasio: ''Nanchang i Split imaju mnogo sličnosti – oba su gradovi bogate povijesti i kulture. Mislim da imamo mnogo toga zajedničkog što tek trebamo prepoznati i iskoristiti. Stoga nam je vrlo drago što smo ovdje po drugi put i što jačajući našu suradnju nastavljamo povezivati naše gradove i gospodarstva''.

Delegacija iz Nanchanga je ovom prilikom uputila poziv na međunarodnu konferenciju, koja će se održati u listopadu 2020. godine, a cilj joj je upravo spajanje gradova, odnosno njihovih gospodarstava i potencijalnih ulagača. Naglasak će biti na sektorima IT-ja i trgovine, a upravo je rastuća IT industrija u Splitsko-dalmatinskoj županiji izdvojena kao velika prilika za buduću suradnju.

Gostima iz Kine u Komori je predstavljen investicijski potencijal Hrvatske i Splitsko-dalmatinske županije te se očekuje da će se povećani interes kineskih institucija i gospodarstvenika pozitivno odraziti upravo na taj segment.

Ono što je već u porastu, svakako je turistički promet. Tako su u prvih jedanaest mjeseci 2019. godine turisti iz Kine ostvarili 20 posto više dolazaka i noćenja u Splitsko-dalmatinskoj županiji u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

A kako bi nam približili svoju zemlju i kulturu te ih što bolje predstavili i promovirali, u kineskom su izaslanstvu bili i umjetnici Kulturno-umjetničkog centra iz Nanchanga, koji su u večernjim satima na splitskoj Rivi izveli tradicionalne kineske pjesme i plesove.