Poslovni plan preduvjet je uspješnog projekta

Objavljeno: 28. 04. 2021. , Ažurirano: 28. 04. 2021.

Dobar poslovni plan preduvjet je za uspješno ulaganje ili projekt, bez obzira kako se financiraju, i temelj za donošenje kvalitetnih poslovnih odluka. O čemu treba voditi računa pri izradi poslovnog plana, koji su njegovi osnovni elementi, kako to izgleda na konkretnom primjeru moglo se čuti 27. travnja na besplatnom webinaru o poslovnom planu, koji je organizirala HGK – Županijska komora Split.

Poslovni plan je uvijek dobro imati, rečeno je na webinaru, a posebno je to bitno u ovom trenutku, u vrijeme oporavka gospodarstva od koronakrize te traženja najkvalitetnijih izvora financiranja i jamstava. A da je tema itekako pogođena posvjedočio je veliki interes, više od 70 prijavljenih sudionika, iz cijele Hrvatske.

'"Ono što je danas posebno važno i izraženo kod nas, poslovni je plan sastavni dio natječajne dokumentacije za prijavu na EU natječaje namijenjene poduzetništvu. Sprema se novo operativno razdoblje fondova Europske unije 2021. – 2027., u kojemu će Hrvatska imati na raspolaganju novih 20 milijardi eura bespovratnih sredstava. U tom kontekstu važnost pravovremene i dobre pripreme, koja uključuje izradu poslovnog plana, kao i koristi koje tvrtke s dobro izrađenim poslovnim planom imaju, postaje još veća'', poručio je predsjednik HGK – ŽK Split Joze Tomaš.

Webinar je održao direktor UHY savjetovanja d.o.o. Boris Pekić, koji je u svom predavanju istaknuo važnost poslovnog planiranja, svrhu i namjenu poslovnog plana te putem primjera detaljno razložio njegove osnovne sastavnice.

Kao najvažniji strateški dokument poduzeća, poslovni plan je prvenstveno namijenjen samom poduzetniku te je dobar preliminarni pokazatelj koji daje odgovor na pitanje isplati li se uopće neka investicija. Uz to što pomaže u jasnom sagledavanju poslovne prilike te usmjeravanju i vođenju poslovanja, poslovni plan je nužan za dobivanje različitih vrsta financiranja poslovanja. On služi kao podloga kreditoru, a najčešće je riječ o bankama, koje na temelju plana donose odluku o odobrenju financiranja projekta.

Aplikacijom za izradu poslovnog plana, između brojnih drugih e-usluga, raspolaže i nova digitalna platforma Hrvatske gospodarske komore – Digitalna komora, pa iz ŽK Split i ovom prilikom pozivaju članice i ostale zainteresirane, ukoliko već nisu, da se registriraju na besplatnu platformu Digitalne komore te koriste usluge i alate HGK.