Mirjana Čagalj na skupu o kruzing sektoru u grčkoj Olimpiji

Objavljeno: 27. 06. 2018. , Ažurirano: 09. 07. 2018.

U grčkoj Olimpiji je 27. lipnja održana radionica o izazovima i perspektivama kruzing sektora u jadransko-jonskom području, na kojoj je kao predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora sudjelovala Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK i v. d. predsjednice Županijske komore Split.

Radionicu je organizirao Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora s partnerima u okviru inicijative AI-NURECC. Ta inicijativa okuplja ključne sudionike jadransko-jonske regije (Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, Forum jadransko-jonskih gradova, mrežu sveučilišta Uniadrion i Jadransko-jonsku euroregiju) ponajprije radi potpore provedbi Strategije Europske unije za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) i ostvarenju njenih ciljeva.

''Kruzing sektor jedan je od najdinamičnijih sektora koji je u jadransko-jonskoj regiji u stalnom rastu. Jadranom je 2016. godine na kruzerima plovilo više od 5 milijuna putnika. Rast ovog sektora predstavlja izniman potencijal za razvoj i prosperitet cijelog područja, ali nas i stavlja pred nove izazove – od prilagodbe postojeće lučke i ostale prateće infrastrukture do povećane brige za očuvanje kulturno-povijesne baštine i okoliša'', rekla je u uvodnom obraćanju Mirjana Čagalj.

Na radionici je predstavljeno stanje u kruzing sektoru na jadransko-jonskom području, europske strategije za održivi razvoj kruzinga, mogućnosti financiranja te primjeri uspješnih projekata i iskustva pojedinih destinacija u rješavanju nekih od izazova.

Budući da je održivost među glavnim ciljevima inicijative AI-NURECC, rezultati i povratne informacije s ove radionice sačinjavat će preporuke koje će biti upućene Europskoj komisiji i pridonijeti planiranju relevantnih politika.

Mirjana Čagalj je također pozvala sve nazočne, brojne stručnjake i predstavnike institucija iz zemalja regije i EU, da ovaj, ali i druge važne razgovore koji se odnose na razvoj, prosperitet i budućnost jadransko-jonske regije, nastave na sljedećem velikom skupu, zajedničkom Forumu jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta, koji će se od 16. do 18. listopada održati u Splitu.