Bez ulaganja u ljudske resurse u turizmu bit će teško ići naprijed

Objavljeno: 15. 11. 2019. , Ažurirano: 15. 11. 2019.

U Splitu je svečanim otvorenjem u Hrvatskom narodnom kazalištu započela međunarodna konferencija Europskog udruženja škola u hotelijerstvu i turizmu (AEHT – Association Européenne des Écoles d'Hôtellerie et de Tourisme) koja će trajati od 11. do 16. studenog 2019. godine. Prestižno je to europsko natjecanje u turističkim, hotelijerskim i gastronomskim disciplinama u kojima se svake godine okušaju učenici iz trideset europskih zemalja. Ove godine sudjelovali su i gostujući natjecatelji iz SAD-a i Pakistana.

S obzirom na važnost ove manifestacije, velik broj sudionika iz inozemstva kao i kvalitetu programa i natjecanja, Hrvatska gospodarska komora je također pridonijela istoj kao pokrovitelj. Predsjednik HGK – Županijske komore Split naznačio je da bez ulaganja u ljudske resurse u turizmu, koje ozbiljno počinje u srednjoškolskom obrazovanju, bit će jako teško odoljeti zahtjevima koje donose internacionalizacija, trenutno stanje na tržištu rada. Samo zajedničkim naporima i sinergijom svih dionika u sektoru turizma možemo doći do željenih rezultata 365 turizma. Sektor turizma, čiji je udio u ukupnom BDP-u preko 19%, je među najugroženijim sektorima što se tiče nedostatka radne snage, čime je značaj ove konferencije posebice važan za promociju strukovnih i deficitarnih zanimanja, na čemu HGK vrlo puno radi.’’

Zajednička nit govornika je svakako bila suradnja na međunarodnoj razini kako bi se svi zajedno lakše nosili s izazovima koje donosi globalizacija. Predsjednik AEHT -e, Remco Koerts, je tom prilikom iznio vrlo važan podatak, a to je da je udvostručen iznos programa Erasmus+ 2021. – 2027., što će mnogo doprinijeti mobilnosti učenika, studenata kao i njihovom obrazovanju, a kasnije i cjeloživotnom učenju.