Seminar o ljevačima u ŽK Sisak
Izvor: HGK

Znanstveno-stručni seminar Tehnologije proizvodnje kalupa i jezgara u ljevaonicama održan u Sisku

Objavljeno: 25. 11. 2019. , Ažurirano: 25. 11. 2019.

Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko udruženje za ljevarstvo i HGK - Županijska komora Sisak organizirali su 12. znanstveno-stručni seminar Tehnologije proizvodnje kalupa i jezgara u ljevaonicama u petak, 22. studenoga u ŽK Sisak.

Cilj je ovog stručnog seminara razmjena iskustava i znanja u ljevarstvu i srodnoj prerađivačkoj industriji. Dekanica Metalurškog fakulteta Zdenka Zovko Brodarac istaknula je važnost povezivanja akademske zajednice i gospodarstva: „Akademska zajednica mora uvažavati potrebe poslovnog sektora te obrazovati kadrove koji će biti zapošljivi na tržištu rada i doprinijeti rastu gospodarstva u budućnosti“.

Predsjednik HGK - Županijske komore Sisak Tihomir Babić također je istaknuo važnost povezanosti obrazovnog i poslovnog sektora te naglasio kako će ŽK Sisak nastaviti biti poveznica i promicatelj te suradnje. „Upravo s ciljem upoznavanja mladih sa zanimanjima u industriji, ŽK Sisak od 2016. godine organizira obilaske učenika završnih razreda osnovnih škola metaloprerađivačkih tvrtki u Sisačko-moslavačkoj županiji“. Također, Babić je istaknuo i važnost ulaganja u znanstvenu izvrsnost, inovacije i znanstvena istraživanja.

Viši stručni savjetnik Sektora za financijske institucije i ekonomske analize HGK Željko Hanzl održao je prezentaciju o industrijskoj proizvodnji, s naglaskom na relevantne pokazatelje industrijske proizvodnje u Republici Hrvatskoj te isticanje trendova i perspektiva u gospodarskom rastu s obzirom na inozemnu (robni izvoz) i domaću potražnju (osobna i državna potrošnja te investicije).

Seminar je nastavljen nizom stručnih predavanja vezanih uz ljevarstvo te komercijalnim prezentacijama metaloprerađivačkih tvrtki. Predstavile su se DUNI Ljevaonica obojenih metala iz Kumrovca, Euromac S.R.L. iz Italije, Laempe Mossner Sinto GmbH iz Njemačke i HAGI GmbH iz Austrije.

Predstavnici Hrvatskog udruženja za ljevarstvo dali su pregled stanja i perspektive ljevačke industrije u Hrvatskoj i okruženju te su predstavili aktivnosti Udruženja u ovoj godini.