Poduzetnici na predstavljanju mjera aktivne politike zapošljavanja
Izvor: HGK ŽK Sisak

Predstavljene mjere aktivne politike zapošljavanja za 2019. godinu

Objavljeno: 28. 02. 2019. , Ažurirano: 07. 03. 2019.

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Sisak i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Sisak organizirali su 27. veljače predstavljanje mjera aktivne politike zapošljavanja za 2019. godinu. O mjerama, visinama potpora te mogućnostima korištenja govorili su predstavnici Područnog ureda Sisak.

Kako je istaknula Gordana Šegović, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Sisak, ovom prezentacijom želi se mjere aktivne politike zapošljavanja približiti svim potencijalnim korisnicima – poslodavcima, zaposlenim i nezaposlenim osobama.

Nove mjere aktivne politike zapošljavanja zamijenile su one koje su bile aktivne do kraja 2017. godine. Moguće ih je kombinirati, a različite financijske subvencije, programi obrazovanja i usavršavanja pružaju mogućnosti za zapošljavanje novih radnika, dodatne edukacije, očuvanje radnih mjesta ili uključivanje u programe javnih radova.

Cilj je radionice bio predstaviti mjere i objasniti način na koji mjere aktivne politike zapošljavanja mogu poslodavcima omogućiti da lakše i brže dođu do potrebnih kadrova kako bi si osigurali radnu snagu koja im nedostaje i poboljšali konkurentnost na tržištu rada.

Mjere aktivne politike zapošljavanja dostupne u ovoj godini jesu potpore za zapošljavanje; za zapošljavanje za stjecanje prvoga radnog iskustva / pripravništvo; za usavršavanje; za samozapošljavanje; za obrazovanje nezaposlenih; za osposobljavanje na radnome mjestu; za stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa; za osposobljavanje za stjecanje odgovarajućega radnog iskustva; za javni rad; za očuvanje radnih mjesta; za očuvanje radnih mjesta u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, obuće, kože i drva te mjera Stalni sezonac.