Članovi Strukovne grupacije uljara i maslinara
Izvor: ŽK Šibenik

Sastanak Strukovne grupacije uljara i maslinara HGK - Županijske komore Šibenik

Objavljeno: 17. 09. 2020. , Ažurirano: 17. 09. 2020.

Viši stručni suradnik Davor Antica pozdravio je prisutne te istaknuo dobru suradnju s uljarima i maslinarima Šibensko-kninske županije, dok je v.d. predsjednika HGK – Županijske komore Šibenik Josip Laća iskazao zadovoljstvo te podržao održavanje Manifestacije Dani maslinovog ulja u Dalmaciji.

Prijedlog je predsjednika Strukovne grupacije Tomislava Duvnjaka da se za Dane mladog maslinovog ulja u Dalmaciji, a i za ostale promocije na inozemnim manifestacijama teži k tome da što više proizvođača svoj uzorak šalje kao ulje u pakovini.

Članovi Udruge predložili su da se prilikom njihovog ocjenjivanja uzoraka maslinovog ulja uvede program paukove mreže kojom bi se proširili parametri ocjenjivanja pozitivnih svojstava maslinovog ulja.

Pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj ŠKŽ Višnja Marasović izrazila je zadovoljstvo inicijativom i tematikom sastanka. "Županija će kao i do sada podržavati manifestaciju i ideju brendiranja ulja dalmatinske regije na svjetskoj karti kvalitetnih ulja.", kazala je Marasović. Smatra da bi se trebale izgraditi ceste maslinovog ulja, kao i vinske ceste te da bi to sigurno obogatilo turističku ponudu u Šibensko- kninskoj županiji.

Predstavila je program kojim će županija u iznosu od 50% sufinancirati našim izlagačima slanje kvalitetnih ulja na svjetska natjecanja (manifestacija u New Yorku i Tokiju).

Predloženo je da se na Manifestaciji Dani maslinovog ulja u Dalmaciji natjecatelje iz naše županije koji budu imali kvalitetna ulja obavijesti i upozna s mogućnostima slanja uzoraka na manifestaciju New York International Olive Oil Competition, kao i s uvjetima sufinanciranja natjecanja na tom događanju.

Na sastanku je dogovoreno da se u suradnji s Turističkom zajednicom grada Šibenika razmotre mogućnosti plasiranja maslinovih proizvoda kao dijela turističke ponude Grada.