Damir Brajković, predsjednik HKPS
Izvor: HGK

Četvrti krug porezne reforme i pripremne radnje za završni račun 2019. godine

Objavljeno: 27. 11. 2019. , Ažurirano: 27. 11. 2019.

Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Hrvatskom komorom poreznih savjetnika, 21. studenoga u ŽK Rijeka održala je besplatni seminar „Četvrti krug porezne reforme i pripremne radnje za završni račun 2019. godine“.

Hrvatska komora poreznih savjetnika (HKPS) i ove godine predložila je aktualne teme, u Rijeci predavači su bili ovlašteni porezni savjetnici iz Rijeke: mr.sc.Damir Brajković na temu IV. krug porezne reforme i ostale aktualnosti i Dean Cimera, Pripremne radnje za završni račun 2019. godine.

Damir Brajković, predsjednik HKPS-a, predstavio je novosti  porezne reforme u nacrtima izmjena devet poreznih propisa trenutno u Saborskoj proceduri. Izmjene bi trebale stupiti na snagu 1. siječnja 2020. godine, iznimno Zakon o administrativnoj suradnji na području poreza, koji uvodi novu obvezu izvještavanja za sve posrednike o potencijalno rizičnim prekograničnim aranžmanima, od 1. srpnja 2020. i uz retroaktivnu primjenu za izvješćivanje od 25. lipnja 2018. kada je direktiva EU (DAC 6) stupila na snagu.

Važne izmjene Zakon o PDV-u koji se usklađuje s Direktivama EU, a što je razlog izmjene i drugih propisa, donose pojednostavljenja kod premještanja dobara u EU i kod isporuka dobara s prijevozom, zadržava opću stopu od 25% PDV-a, proširuje primjenu stope od 13% PDV za “pripremanje i usluživanje jela i slastica u izvan ugostiteljskih objekata prema posebnom propisu”, te uvodi oslobođenje od plaćanja PDV-a kod obavljanja određenih djelatnosti od javnog interesa neovisno o tome teže li porezni obveznici ostvarivanju dobiti, te raspodjeljuju li ostvarenu dobit ili ne.

Istaknuo je porezna rasterećenja, kao povećanje osnovice za plaćanje poreza na dobit s 3.000.000,0 kn na novi prag 7.500.000,00 kn za stopu od 12% poreza na dobit, odnosno da se taj prag uzima kod plaćanja poreza na dobit i PDV-a po naplaćenim naknadama, ali i za samostalne djelatnosti koji po sada jedinom kriteriju za primitke do toga iznosa ne moraju plaćati porez na dobit, ali mogu. Zakon o porezu na dohodak uvodi 100% oslobađanje poreza na plaća mladih do 25 godina, te 50% za mlade od 25 do 30 godina, dpk se svim poreznim obveznicima povećava osnovni osobni odbitak s 3.800,00 kn na 4.000,00 kn .

porezna reforma1_Rijeka 21.11.2019.jpgSudionici seminara Četvrti krug porezne reforme i pripremne radnje za završni račun 2019. godine; Izvor: HGK

Istaknuti su novi rokovi podnošenje prijava u slučaju prestanka ili likvidacije od 8 dana, te da porezno tijelo uvažava angažiranje poreznog savjetnika u postupku likvidacija, koje će postupke od slijedeće godine, kao i kod statusnih promjena, trebati najaviti poreznom tijelu najmanje 30 dana prije pokretanja.

S druge strane je naglasio da kroz Opći porezni zakon i Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom Ministarstvo financija širi odredbe o prividnim pravnim poslovima radi sprječavanja iskorištavanja poreznih pogodnosti s ciljem i svrhom za koju nisu namijenjene, odnosno odvraćanja od izbjegavanja fiskalizacije naplate u gotovini izdavanjem samo pratećih dokumenata.

Dean Cimera je u drugom dijelu predavanja naglasio važnost pripremnih radnji prema računovodstvenim i poreznim propisima, te naveo zakonodavni okvir i rokove. Posebno je pojasnio te procedure kod obveznih godišnjih popisa imovine i obveza za kraj poslovne godine (tkz. inventure), porezni tretman manjkova, viškova, otpisa i vrijednosnih usklađenja prema zakonu po PDV-u i porezu na dobit.

Istaknuo je posebnosti obračuna PDV-a za posljednje razdoblje oporezivanja, te podsjetio na neoporezive naknade za prehranu, smještaj radnika, troškove redovne skrbi djece radnika i druge izmjene Pravilnika o porezu na dohodak na snazi od 1.9.2019, a koje se mogu dodatno isplatiti tijekom ove poslovne godine, te kakav utjecaj iste mogu imati na smanjivanje porezne osnovice poreza na dobit.

Analitičko kontrolni postupci u pripremi završnog računi poduzetnika značajno skraćuju vrijeme naknadne kontrole sastavljanja porezne prijave poreza na dobit (Obrazac PD), a koja se za cijelo porezno razdoblje podnosi četiri mjeseca od isteka poreznog razdoblja, te tako najavio temu budućeg seminara.