Izvor: www.pixabay.com

Sekcija Zajednice obiteljskog turizma Istarske županije  HGK - ŽK Pula osnovana je 2014. godine, i  predstavlja krovno županijsko udruženje istarskih privatnih iznajmljivača.

Osnivanje Sekcije rezultat je dogovora Ministarstva turizma, sustava Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore oko kretanja u projekt stvaranja mogućnosti djelovanja privatnih iznajmljivača kroz jedinstveni sustav strukovne organizacije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori odnosno nacionalnu Zajednicu obiteljskog turizma.

Za predsjednika Sekcije izabran je Miroslav Pretula iz Umaga, a njegova je zamjenica Astrid Glavičić iz Labina. Ujedno, osnovano je i šest subregija ili klastera te su izabrani njihovi predsjednici i zamjenici.