Izvor: Pixabay

Rasprava o koncesijskim odobrenjima za gospodarske djelatnosti na području Nacionalnog parka Brijuni

Objavljeno: 23. 02. 2021. , Ažurirano: 23. 02. 2021.

Stupanje na snagu Pravilnika o koncesijskim odobrenjima na zaštićenom području u 2021. godini bila je tema sastanka održanog u ponedjeljak, 22. veljače, u HGK – Županijskoj komori Pula. Tim se Pravilnikom propisuju oblici gospodarskog korištenja prirodnih dobara i/ili obavljanja drugih djelatnosti na zaštićenom području za koje se može dati koncesijsko odobrenje, način izdavanja takvog odobrenja, kao i način utvrđivanja novčane naknade za koncesijsko odobrenje.

U cilju upoznavanja s odredbama Pravilnika te dijaloga o uvjetima naplate za obavljanje gospodarske djelatnosti na području Nacionalnog parka Brijuni na sastanku su sudjelovali predstavnici brodara – članica HGK i HOK-a i brodarskih udruga. Uz načelnika Sektora za zaštićena područja i ocjenu prihvatljivosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Josipa Hrena, sudjelovali su  glavna lučka kapetanica Lučke kapetanije Pula Dolores Brenko Škerjanc, ravnatelj Javne ustanove "Nacionalni park Brijuni" Marno Milotić, predsjednica HGK –Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić, predsjednik HOK – Obrtničke komore Istarske županije Robert Momić te tajnik Obrtničke komore Istarske županije Eros Sorić.

Imajući u vidu pokazatelje poslovanja u prošloj godini, u uvjetima pripreme za ovogodišnju turističku predsezonu i sezonu, od kojih dionici u turizmu i povezanim djelatnostima očekuju ostvarenje turističkog prometa, bitno je da se stvore uvjeti za poslovanje, posebno vodeći računa o smanjivanju troškova koji nisu nužni, istaknuto je na sastanku.

Dogovoreno je održavanje daljnjih sastanaka u koje će biti uključeni brodari i turističke agencije, a sve u cilju stvaranja održivih uvjeta za odvijanje ovogodišnje turističke sezone i ponude izleta u Nacionalni park Brijuni.

Zajednički je cilj zaštititi područje Nacionalnog parka i valorizirati atrakcije koje nudi, uz adekvatno kreirane programe izleta i cijene koje mogu podnijeti svi dionici u lancu ponude takvih atraktivnih izleta, a posebno vodeći računa o troškovima poslovanja u uvjetima pandemije, zaključeno je na sastanku.