Slijeva nadesno: Niko Skala, Slobodan Buršić i Aleksandar Vučerić
Izvor: HGK

Niko Skala novi je predsjednik Strukovne grupe brodogradnje, strojogradnje i metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Pula

Objavljeno: 10. 05. 2021. , Ažurirano: 10. 05. 2021.

Istarske tvrtke koje se bave brodogradnjom, strojogradnjom i preradom metala, a koje organizirano djeluju kao Strukovna grupa HGK – Županijske komore Pula, jednoglasno su, na sjednici održanoj 6. svibnja, odlučile kako je Niko Skala iz Tehnomont – Brodogradilišta Pula, novi predsjednik Strukovne grupe. Zahvaljujući na ukazanom povjerenju Skala, koji je preuzeo funkciju od Tomislava Smirčića, rekao je kako će Strukovna grupa u narednom razdoblju definirati aktivnosti koje treba intenzivirati, a kako bi se što bolje iskoristile mogućnosti za suradnju i umrežavanje te za unaprjeđenje poslovanja sektora.

Tvrtkama je predstavljen natječaj za jačanje konkurentnosti poduzeća ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju, što je izazvalo veliki interes sudionika. Riječ je o natječaju za koji se vrijednosti potpore kreću od 500 tisuća do 7,5 milijuna kuna, a namijenjen je isključivo tvrtkama iz djelatnosti prerađivačke industrije (uz određene kriterije za isključenje). Putem natječaja, za koji se prijave podnose do 31. svibnja, želi se potaknuti mikro, male i srednje poduzetnike na korištenje digitalnih tehnologija i rješenja u poslovnim procesima te proizvodnim procesima. Intencija je da tvrtke iz prerađivačkog sektora optimiraju poslovanje, povećaju učinkovitost, smanje negativan utjecaj na okoliš i učinkovitije koriste resurse u proizvodnji. Na taj se način otvaraju mogućnosti za povećanje kompetitivnosti i internacionalizacije poslovanja, kao i na prelazak na kružno gospodarstvo.

Vezano za jačanje internacionalizacije, Hrvatska gospodarska komora u sklopu projekta Fit4Globe izrađuje analize izvoznih mogućnosti određenih sektora hrvatskog gospodarstva. Članovima Strukovne grupe predstavljeni su rezultati analize za sektor proizvodnje strojeva i uređaja te za sektor proizvodnje gotovih metalnih proizvoda, koje pokazuju da izvozni potencijal ovih sektora iznosi gotovo 400 milijuna dolara, odnosno više od 430 milijuna dolara. Pritom su najveće mogućnosti izvoza na tržištima Njemačke, Italije, Sjedinjenih Američkih Država i Mađarske.