Koviljka Aškić i Jasna Jaklin Majetić
Autor: HGK - ŽK Pula

Gospodarenje otpadom na održiv način donosi velike uštede gospodarstvu


Objavljeno: 16. 07. 2021. , Ažurirano: 16. 07. 2021.


Nadolazeće promjene na području gospodarenja proizvodnim otpadom koje očekuju tvrtke nakon što na snagu stupi novi Zakon o gospodarenju otpadom bila je tema seminara, koji je u hibridnom obliku održan 15. srpnja u HGK – Županijskoj komori Pula. 

Predsjednica Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić istaknula je kako u ovo pandemijsko vrijeme HGK organizira za tvrtke edukacije koje im pomažu u njihovom poslovanju. Adekvatno zbrinjavanje otpada posebno je aktualno ne samo zbog postizanja ekonomske isplativosti za tvrtke, već i zbog društvenog značaja za cijelu zajednicu, naglasila je Jaklin Majetić. 

Stupanje na snagu novog Zakona o gospodarenju otpadom očekuje se u rujnu ove godine, najavila je Koviljka Aškić, predsjednica Sekcije Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu ŽK Pula, ujedno i direktorica pulske tvrtke EKO. – Adria d.o.o.

Na temelju novog Zakona, najkasnije do sredine 2022. godine jedinice lokalne samouprave izradit će nove cjenike o javnoj usluzi prikupljanja otpada, no prethodno moraju donijeti odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada (MKO) i biorazgradivog komunalnog otpada (BKO). 

Proizvodnim otpadom smatra se otpad koji nastaje u proizvodnom procesu u industriji, obrtu i drugim procesima, osim ostataka iz proizvodnog procesa koji se koriste u proizvodnom procesu istog proizvođača. Proizvođač otpada čijom djelatnošću nastaje proizvodni otpad dužan je taj otpad odvojiti od miješanog komunalnog otpada i za taj otpad voditi propisanu evidenciju. U tom kontekstu, do donošenja novih cjenika za uslugu prikupljanja otpada, tvrtke imaju relativno dovoljno vremena za planiranje radnih procesa na način da se proizvodi manje otpada, primjerice, otpad od hrane čini i do 60 posto ukupne količine otpada iz turizma, naglasila je Aškić. 

U narednom razdoblju Hrvatskoj su na raspolaganju sredstva iz Fonda za oporavak EU kojima će se moći investirati i u obradu biorazgradivog otpada na mjestu nastanka, a najavljeno je da za količine do 10.000 tona neće biti potreba dozvola za gospodarenje otpadom.

Planiranje gospodarenja otpadom na održiv način, osim što je okolišno prihvatljivo, donosi i velike uštede za one gospodarske subjekte koji će na vrijeme prepoznati  značaj smanjenja nastanka otpada u svojim proizvodnim procesima, zaključeno je na seminaru.