Sudionici prezentacije "Očuvanje rijeke Une – hidrologija, biodiverzitet i arhitektura na obali"
Izvor: HGK

Zelena tranzicija u fokusu EKOBIS-a 2024


Objavljeno: 09. 09. 2024. , Ažurirano: 09. 09. 2024.


Međunarodna konferencija „Zelena tranzicija“ održana 6. rujna u Bihaću naglasila važnost održivih rješenja za budućnost

U okviru jubilarnog 20. Međunarodnog sajma ekologije EKOBIS 2024, u Bihaću, održana je Međunarodna konferencija pod nazivom “Zelena tranzicija”, okupivši ključne subjekte iz područja održivog razvoja, zelene ekonomije i inovacija. Glavni cilj konferencije bio je poticanje rasprave o aktualnim temama vezanim za održive izvore energije, klimatsku politiku te podizanje svijesti o nužnim promjenama s kojima se društvo suočava u kontekstu zelene tranzicije.

S obzirom na dugogodišnju prekograničnu međukomorsku suradnju, na poziv Privredne komore Unsko-sanskog kantona, organizatora konferencije, svoj doprinos sudjelovanjem na konferenciji dale su Županijske komore Karlovca i Otočca, uz tri dobrovoljne članice HGK.

Predsjednica Privredne komore Unsko-sanskog kantona (PK USK), Sanela Sabljaković, otvorila je konferenciju ističući važnost ovogodišnje teme, naglašavajući da je zelena tranzicija ključna za budućnost ne samo BiH, već je to globalna tema i izazov. Konferencija je okupila ključne subjekte iz područja održivog razvoja, zelene ekonomije i inovacija s ciljem poticanja rasprave o aktualnim temama održivih izvora energije, klimatske politike te podizanja svijesti o nužnim promjenama koje zahtijeva zelena tranzicija.

Sanela Sabljaković - PKUSK.jpg

Sanela Sabljaković, predsjednica Privredne komore Unsko-sasnkog kantona; Izvor: HGK

Tokom konferencije, istaknuto je da zelena tranzicija predstavlja ključni izazov današnjice, ne samo na lokalnom, već i globalnom nivou. Uvodne diskusije su se fokusirale na klimatsku politiku i potrebu za smanjenjem emisija, s naglaskom na integraciju proračuna ugljičnog otiska u strateško planiranje i donošenje odluka. Posebno su istaknuti napori na smanjenju emisija kroz precizno mjerenje i kontrolu ugljičnog otiska, kao i usklađivanje sa sve strožim regulativama na nivou Europske unije.

Tematski blok posvećen energiji obuhvatio je inovativne pristupe u pametnom upravljanju energijom, kao i harmoničan razvoj ekonomskih aktivnosti i očuvanja prirodnog okoliša. Poseban fokus bio je na održivom korištenju prirodnih resursa, poput biomase, što je prepoznato kao značajan potencijal Unsko-sanskog kantona za unapređenje održivog razvoja.

U sklopu ove tematske cjeline predsjednik ŽK Otočac, Joso Brajković održao je izlaganje „Gospodarski razvoj i održivo korištenje vodnih resursa - primjer rijeke Gacke“ u kojem je naglasio nužnost harmonizacije ekonomske aktivnosti i očuvanja prirodnog okoliša. Izlaganje je bilo usmjereno na isticanje važnosti očuvanja rijeke Gacke kao prirodnog resursa od iznimnog nacionalnog značaja. Posebno je naglašena potreba da sve relevantne institucije i korisnici, uključujući tvrtke koje se bave proizvodnjom električne energije, vodoopskrbom, turizmom i ribnjačarstvom, udruže napore u očuvanju rijeke. Poseban fokus stavljen je na ispravljanje ekoloških nepravdi učinjenih tijekom šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada je izgradnja hidroelektrane Senj uništila dvije trećine vodotoka rijeke Gacke. U tom kontekstu, apelira se na primjenu Zakona o obnovi prirode kako bi se revitalizirali oštećeni vodotoci te obnovila flora i fauna rijeke. Realizacija ovakvog projekta, prema izlaganju, omogućila bi korisnicima resursa da kroz društveno odgovorno poslovanje pokažu svoju predanost očuvanju okoliša i zaštiti ovog izuzetno vrijednog nacionalnog blaga. Istaknuto je kako bi uspjeh projekta imao dalekosežne pozitivne učinke na gospodarski i demografski oporavak Grada Otočca, kao i šire regije Gacke i Ličko-senjske županije. „Mi u HGK spremni smo surađivati sa „sukobljenim“ stranama u rješavanju ovog prijepora. Za to imamo uporište u Ustavu RH, Zakonu o HGK i Statutu HGK, kao i potporu pojedinih sektora HGK“, zaključio je Brajković.

 Joso Brajković, ŽK Otočac.jpg

Joso Brajković, predsjednik HGK - Županijske komore Otočac; Izvor: HGK 

Panel o okolišu i cirkularnoj ekonomiji donio je primjere inovativnih projekata u oblasti upravljanja otpadom i korištenja obnovljivih resursa. Prezentirani su modeli cirkularne ekonomije koji transformiraju otpad u vrijedne resurse, što dodatno doprinosi održivoj budućnosti.

Marija Tufeković, direktorica Centra za gospodarenje otpadom KODOS d.o.o. iz Karlovca, predstavila je ambiciozni projekt Centra za gospodarenje otpadom Babina gora, čiji su ključni ciljevi uspostava moderne infrastrukture za obradu i zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada, povećanje udjela odvojenog otpada pogodnog za recikliranje, te smanjenje količine biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagališta. Centar je namijenjen zbrinjavanju komunalnog otpada s područja Karlovačke županije, dijela Ličko – senjske i dijela Sisačko – moslavačke županije te uključuje zatvaranje i sanaciju postojećih odlagališta otpada. Tufeković je naglasila da će izgradnja i rad Centra za gospodarenje otpadom Babina gora biti usklađeni sa strogim pravilima zaštite okoliša i prirode. "Procjedne i tehnološke vode pročišćavat će se na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda, dok će se emisije tvari u zrak obrađivati putem sustava za prikupljanje i obradu zraka iz postrojenja. Odlagališta neopasnog i inertnog otpada bit će izgrađena u skladu s regulativom i standardima EU" istaknula je Tufeković.

Marija Tufeković CGO Babina gora.jpg

Marija Tufeković, direktorica Centra za gospodarenje otpadom Kodos d.o.o.; Izvor: HGK.

Dragica Jerkov, inovatorica i vlasnica tvrtke Fema d.o.o. iz Otočca, je kroz izlaganje „Od otpada do vrijednosti: GREENNovation / Woolee  - Inovativna upotreba ovčje vune za održivu budućnost“, predstavila projekt koji koristi ovčju vunu kao vrijedan resurs za održivu budućnost. U svom izlaganju naglasila je važnost korištenja lokalnih materijala i resursa, poput ovčje vune, u skladu s principima održivosti za stvaranje novih inovativnih ekoloških proizvoda. Projekt Eko-Lika GREENNovation fokusira se na inovativnu upotrebu ovčje vune, pretvarajući ovaj otpadni materijal u ekološke proizvode poput gnojiva i repelenta. Ovaj pristup smanjuje ekološki otisak i podržava održivu poljoprivredu. "Projekt Eko-Lika GREENNovation pokazuje kako inovativnim pristupom možemo pretvoriti otpadnu ovčju vunu u vrijedne ekološke proizvode, smanjujući ekološki otisak i istovremeno podržavajući održivu poljoprivredu i lokalne zajednice. Naša misija je kroz kružno gospodarstvo stvoriti održiva rješenja koja doprinose očuvanju okoliša i jačanju ruralnih područja", istaknula je Jerkov.

Dragica Jerkov - Woolee.jpg

Dragica Jerkov, Eko-Lika GREENNovation; Izvor: HGK

Konferencija je također obuhvatila rasprave o održivoj mobilnosti, gdje su analizirani trenutni izazovi i mogućnosti za razvoj novih poslovnih modela u sektoru transporta. Održiva mobilnost prepoznata je kao jedan od ključnih elemenata zelene tranzicije, s posebnim naglaskom na implementaciju rješenja koja smanjuju emisije i osiguravaju dugoročno očuvanje okoliša.

U organizaciji Turističke zajednice Grada Bihaća, u suradnji s Muzejom Unsko-sanskog kantona i Muzejom Gacke iz Otočca, održan je poseban program pod nazivom "Japodi spajaju prekogranična područja", koji je dodatno obogatio program ovogodišnjeg EKOBIS-a, naglašavajući važnost regionalne suradnje u cilju očuvanja kulturne baštine i održivog razvoja.

Izlaganje Snježane Bogdanić, kustosice Muzeja Gacke iz Otočca „Pretpovijesna baština Japoda kao katalizator za održive prakse danas - Ekološke i kulturne lekcije Japoda u suvremenom kontekstu“ obuhvatilo je kulturnu baštinu Japoda, s naglaskom na njihovu arhitekturu, upotrebu lokalnih resursa, održivost i ekološke prakse. Istaknuta je njihova vještina u izradi nakita i metalurškim tehnikama, kao i način na koji su se prilagodili svojoj okolini koristeći materijale dostupne u njihovom neposrednom okruženju. Zaključeno je da prirodno održive prakse Japoda pružaju inspiraciju za suvremeni kontekst i održive budućnosti. "Kultura Japoda nudi dragocjene uvide u održiv način života koji je bio usklađen s okolišem i resursima dostupnim u njihovom vremenu. Njihov pristup arhitekturi i upotrebi lokalnih resursa može poslužiti kao uzor za modernu praksu održivosti i ekološke svijesti, čime doprinosi očuvanju kulturnog identiteta i promicanju održivog razvoja", naglasila je Bogdanić.

Snježana Bogdanić - Muzej Gacke.jpg

Snježana Bogdanić, kustosica Muzeja Gacke; Izvor: HGK 

Prateće događanje sajma je bila i prezentacija „Očuvanje rijeke Une – hidrologija, biodiverzitet i arhitektura na obali“, u organizaciji Grada Bihaća, Biotehničkog Univerziteta u Bihaću, JP Nacionalni park Una i HGK - ŽK Otočac, koju je moderirala Lorena Felić, stručna suradnica u Privrednoj komora Unsko-sanskog kantona. U zaključnim razmatranjima Joso Brajković, predsjednik ŽK Otočac je poručio: „Kad je riječ o Uni smatram da nikakve granice ne bi smjele bit prepreka očuvanju i zaštiti ove rijeke. Uvjeren sam da je ovaj prostor Pounja hidrogeološki jedinstven s prostorom Gacke, Like, Krbave i da se dobrom suradnjom može puno učiniti na njezinoj zaštiti. Mislim da se dugoročno ne razmišlja što će dogoditi ako i dalje budu blage zime, pa snijega ne bude npr. na Plješivici, Velebitu, Kapeli, Šator planini, od kuda dolaze podzemne vode. Zaštita Une bi trebao biti zajednički interes i države Hrvatske i države BIH.“

Sajam EKOBIS 2024 privukao je brojne posjetitelje i izlagača, pružajući platformu za razmjenu ideja i iskustava na teme od globalne važnosti. Fokus na zaštitu okoliša i održivi razvoj postavio je čvrste temelje za buduće diskusije i suradnje u oblasti zelene tranzicije.