Konferencija Može li Hrvatska bez stranih radnika?

Objavljeno: 10. 06. 2019. , Ažurirano: 13. 06. 2019.

Hrvatska gospodarska komora organizira konferenciju Može li Hrvatska bez stranih radnika? koja će se održati u utorak, 18. lipnja, u 10 sati,  u Hrvatskoj gospodarskoj komori, na adresi Rooseveltov trg 2 u Zagrebu.

Punopravno pristupanje Hrvatske Europskoj uniji i povećano emigriranje hrvatskih radnika u bogatije i razvijenije zemlje te prirodno smanjen ulazak i ubrzan izlazak iz radnoga kontingenta u posljednjih deset godina, prouzročili su gubitak od gotovo pola milijuna radno sposobnog stanovništva. Izlazak iz dugotrajne krize, blagi oporavak hrvatskoga gospodarstva i radnointenzivnih sektora poput turizma, građevinarstva te prerađivačke industrije, povratak na pretkriznu razinu BDP-a i smanjenje stope nezaposlenosti uz gubitak zaposlenih, dovode Hrvatsku u povijesno sasvim novu situaciju. Hrvatska se suočava s nedostatkom radnika s potrebnim znanjima, vještinama i motivacijom za rad u hrvatskim tvrtkama i javnim službama (obrazovanje, zdravstvo i socijalna skrb).

Izvjesno je da i uz punu aktivaciju neaktivnog stanovništva Hrvatska dugoročno ne može izbjeći stanje karakteristično za većinu razvijenih europskih gospodarstava, koje se ogleda u nedostatku radnika na domaćem tržištu rada te da mora pribjeći selektivnom, sustavnom i organiziranom uvozu stranih radnika, povećavajući svoju privlačnost kao radne destinacije, što je uvjet i za zadržavanje stanovništva.

Na konferenciji će sudjelovati predstavnici ključnih dionika: ministarstava i državnih tijela, poslovne i akademske zajednice, a raspravljat će o pristupima rješavanju problema nedostatka radnika, uključujući pripremu institucija, zakonskih pretpostavki, procedura i javnoga komuniciranja o prepoznatim rješenjima.

Program konferencije nalazi se u pratećim dokumentima.

Broj je sudionika ograničen. Sudjelovanje potvrdite ispunjavanjem online prijavnice u nastavku teksta najkasnije do 17. lipnja.

Vrijeme Aktivnost
18.06.2019
10:00 - 10:10 Otvaranje konferencije, Davorko Vidović, savjetnik za radnu politiku i zapošljavanje, Hrvatska gospodarska komora
10:10 - 10:30 Uvodna obraćanja: Luka Burilović, predsjednik, Hrvatska gospodarska komora; predstavnik, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava; predstavnik, Ministarstvo unutarnjih poslova