Izvor: LIRA

Ličko-senjska županija predstavlja ključno geoprometno križište RH - između Primorsko-goranske, Karlovačke i Zadarske županije te Bosne i Hercegovine. Ova lokacija čini županiju središtem povezivanja tri najvažnija sjedišta u državi – Zagreba, Rijeke i Splita, uz blizinu dodatnih važnih središta poput Zadra i Karlovca.

Županija Ličko-senjska obuhvaća površinu od 5.350 km² sa 42.748 stanovnika. Kroz županiju prolazi jedina željeznička pruga koja iz kontinenta vodi u Dalmaciju i obrnuto te tri važna prometna pravca, od najveće hrvatske luke Rijeke prema Dalmaciji (Jadranska magistrala), autocesta A1 iz unutrašnjosti prema Dalmaciji te cesta D1 preko Plitvičkih jezera također povezujući sjever i jug Hrvatske. Teritorijalnim ustrojem je podijeljena na 12 jedinica lokalne uprave i samouprave i to četiri grada i osam općina.

Prirodne značajke Ličko-senjske županije obuhvaćaju obilje šumskih područja, bogatstvo voda, plodna poljoprivredna zemljišta te velike mogućnosti za razvoj akvakulture. Ključne gospodarske grane u županiji obuhvaćaju drvnu industriju, prehrambenu industriju, logistiku te proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Dodatno, regija posjeduje izuzetan turistički potencijal, budući da čak 58% površine svih nacionalnih parkova u Hrvatskoj obuhvaća Ličko-senjsku županiju. Važan gospodarski potencijal je, bez obzira na to je li riječ o Gackoj, Lici, Krbavi i Velebitu kao kontinentalnom dijelu županije ili o Podgorju i dijelu otoka Paga kao morskome dijelu županije, velik broj zaštićenih prirodnih lokaliteta i krajolika, geomorfološki, hidrografski i pejzažni resursi, što karakterizira županiju kao iznimno vrijedno zaštićeno područje. Nacionalni parkovi Plitvička jezera, Sjeverni Velebit, Paklenica, Park prirode Velebit i rijeka Gacka resursi su državnog i europskog značaja te presudan privlačni faktor za dolazak turista, a velik je dio županije i dio mreže NATURA 2000.

Ulaganje u Ličko-senjsku županiju ima mnogo opravdanih razloga. Razvijena infrastruktura, uključujući društvene, prometne, poslovne i telekomunikacijske segmente, kombinira se s izvrsnom geostrateškom lokacijom koja je jednako udaljena od ključnih trgovačkih središta u Hrvatskoj – Zagreba, Rijeke i Splita. Blizina tržišta EU i jugoistočne Europe, uz graničnu povezanost s Bosnom i Hercegovinom, dodatno potiče privlačnost regije. Izgrađene poduzetničke zone spremne su za prihvat investitora, dok visoko motivirana radna snaga i postojeći poticaji na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini dodatno čine investiranje privlačnim. Kvaliteta života dodatno podupire ovu regiju kao poželjno mjesto za ulaganje.