Izvor: pixabay

Žetva ozimih kultura 2021 – odličan urod ječma i pšenice

Objavljeno: 05. 07. 2021. , Ažurirano: 08. 07. 2021.

Konferencija za novinare o žetvi ozimih kultura 2021 održana je 5. srpnja u Županijskoj komori Osijek. Na konferenciji su sudjelovali državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, Bojan Stipešević s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, izvršni direktor Sektora kooperacije i trgovanja Žito grupe Relja Kovačić, član Uprave za ratarstvo Belja plus Goran Miličević, potpredsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Matija Brlošić te voditelj kooperacije tvrtke Granolio Ivan Pirić.

Konferenciju je vodio Igor Mikulić iz Odsjeka za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo ŽK Osijek.

Pod pšenicom je u Hrvatskoj ove godine 145.000 hektara ili 9.000 hektara više nego prošle godine. Ječam je dobrim dijelom ovršen, a bilo ga je na 60.000 hektara, također nešto više nego lani. Na konferenciji je zaključeno kako prvi pokazatelji govore o izuzetnom urodu ječma i pšenice te se, ukoliko to vremenske prilike dopuste, može očekivati još jedna godina u kojoj će u Hrvatskoj biti proizvedeno više od milijun tona pšenice.