Održana sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Osijek

Objavljeno: 28. 09. 2016. , Ažurirano: 10. 10. 2016.

Stanje u gospodarstvu Osječko-baranjske županije, informacija o Stalnom arbitražnom sudištu Hrvatske gospodarske komore te uručenje priznanja tvrtkama koje obilježavaju okrugle obljetnice svojega rada i postojanja, bile su teme sjednice Gospodarskog vijeća Županijske komore Osijek u četvrtak, 6. listopada.

Uz članove, sjednici su prisustvovali pomoćnik glavnog tajnika HGK za pravne poslove i član predsjedništva Stalnog arbitražnog sudišta Branimir Kos, predsjednik Stalnog arbitražnog sudišta Mihajlo Dika, tajnica Stalnoga arbitražnog sudišta Andreja Čavlina, predstavnici tvrtki koje su ove godine obilježile okrugle obljetnice rada i brojni novinari.

Predsjednik ŽK Osijek Zoran Kovačević istaknuo je da su vidljivi pozitivni pomaci i lagani rast gospodarstva Osječko-baranjske županije, ali čiji rast od dva posto ukupnog prihoda još nije dovoljan za brži gospodarski oporavak. Ipak, treba istaknuti da je ove godine financijski rezultat kvalitetniji jer nema učinka predstečajne nagodbe. Investicije su u 2015. godini bile kvalitetnije nego prethodnih godina pa se porast bilježi u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji kod kojih se bilježi i porast izvoza, što podatke o vanjskotrgovinskoj razmjeni čini pozitivnima.

Međutim, zabrinjavajući je podatak o padu aktivnog stanovništva koji je u Osječko-baranjskoj županiji pao sa 124 tisuće u 2008. godini na sadašnjih nešto više od 111 tisuća, što je posljedica, najvećim dijelom, odlaska aktivnog stanovništva u zemlje EU.

Govoreći o Stalnom arbitražnom sudištu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Dika je istaknuo prednosti rješavanja sporova arbitražom te uputio okupljene poduzetnike da u ugovore koje sklapaju ugrađuju arbitražne klauzule kojima će za rješavanje eventualnih sporova s poslovnim partnerima ugovoriti rješavanje spora pred Stalnim arbitražnim sudištem pri HGK i ugovoriti primjenu hrvatskoga prava.

Andreja Čavlina, tajnica Stalnoga arbitražnog sudišta govorila je o pravilima ubrzanoga arbitražnog postupka koji se može ugovoriti u sporovima bez međunarodnog obilježja, do iznosa vrijednosti predmeta spora 100.000 eura.

Na kraju sjednice predsjednik ŽK Osijek dodijelio je priznanja tvrtkama Osječko-baranjske županije koje ove godine obilježavaju okrugle obljetnice svojega osnutka i rada, i to: za 20 godina Strizivojni hrast d. o. o., za 30 godina Osilovcu d. o. o. i Đakovačkom vodovodu d. o. o., za 50 godina Radiju Našice; za 60 godina Filmoteci d. o. o. i Luci Tranzit, za 70 godina tvrtkama Gradnja d. o. o., Osijek-koteks d. d., Panturist d. d., Papuk d. d. i Ukop d. o. o., za 100 godina Poljoprivrednom institutu Osijek, za 120 godina tvrtki Karašica-Vučica d. d. Donji Miholjac te za 140 Vuki d. d.

Pritom je istaknuo zadovoljstvo činjenici da, unatoč lošoj gospodarskoj situaciji, u ovoj županiji i dalje postoje tvrtke koje odolijevaju poteškoćama.