Pobjednici s uzvanicima
Izvor: Glas Slavonije
Autor: Zdenko Pušić

Proglašeni rezultati 20. ocjenjivanja kulena/kulina u ŽK Osijek

Objavljeno: 06. 07. 2020. , Ažurirano: 06. 07. 2020.

Šampionski kulen OPG Barić iz Narda

Kulen proizvođača OPG Barić iz Narda proglašen je šampionom 20. ocjenjivanja kakvoće kulena/kulina, koje organizira Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Osijek. Vicešampion ovog natjecanja je kulen proizvođača Kulen Novosel iz Gata.

Zvonku Bariću i Slađanu Novoselu zlatne medalje i pehare dodijelio je Zoran Kovačević, predsjednik HGK – ŽK Osijek, na svečanosti održanoj 3. srpnja u ŽK Osijek.

kulen3.jpg
Slađan Novosel čiji kulen je proglašen vicešampionom natjecanja i Zvonko Barić čiji je kulen proglašen šampionom; Izvor: Glas Slavonije; Snimio: Zdenko Pušić

Ove su se godine prvi put na ovo natjecanje mogli prijaviti isključivo proizvođači kulena upisani u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla i/ili upisani u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, odnosno proizvođači koji sa svojim kulenom mogu legalno izaći na tržište. Na ocjenjivanje je pristiglo 25 uzoraka kulena. Organoleptičko ocjenjivanje uzoraka kulena održano je 19. lipnja u ŽK Osijek. Prethodio mu je trihineloskopski pregled (metodom umjetne probave) i fizikalno-kemijska analiza u Centru za kontrolu mesa Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek.

Ocjenjivački sud činili su predsjednik prof. Goran Kušec s osječkog Fakulteta agrobiotehničkih znanosti te članovi: izv. prof. dr. sc. Krešimir Mastanjević s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek, dr. vet. med. Krunoslav Mužević, Miroslav Milas i Tomica Đukić, glavni kuhar hotela Osijek i Hrvatske nogometne reprezentacije.

Potporu ovom ocjenjivanju, koje HGK - ŽK Osijek provodi u suradnji s Prehrambeno-tehnološkim fakultetom Osijek, dalo je i Ministarstvo poljoprivrede. Pomoćnik ministrice poljoprivrede Krunoslav Karalić čestitao je proizvođačima i uručio srebrne medalje.

Srebrom su nagrađeni Kulen Novosel, OPG Zlatko Birovljević, Mesnica AS, OPG Barić i Balkan lov.

Krešimir Mastanjević uručio je brončane medalje predstavnicima proizvođača – Slavica Džinić, OPG Hrvoje Matijević, Belje plus, OPG Hrvoje Brkić, Žito, OPG Bucić Ivan, Kalinić K + J, Toše, Mesoprerada i OPG Marijan Kundakčić.

Diplome su dobili OPG Kata Damjanović, OPG Bucić Ivan, OPG Damir Perak i tvrtka Kulis.

Ovdje možete naći Katalog 20. ocjenjivanja kakvoće kulena/kulina.