Izvor: Glas Slavonije
Autor: Zdenko Pušić

Nexe, Eurokamen i Cobe najuspješnije tvrtke u Osječko-baranjskoj županiji

Objavljeno: 22. 10. 2021. , Ažurirano: 27. 10. 2021.

Na sjednici Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Osijek, održanoj 22. listopada, dodijeljene su plakete "Zlatna kuna" najuspješnijim trgovačkim društvima u Osječko-baranjskoj županiji za poslovanje u 2020. godini. Prema kriterijima HGK najuspješnije su županijske tvrtke u 2020. godini Nexe d.d. iz Našica u kategoriji velikih trgovačkih društavaEurokamen d.o.o. Osijek u kategoriji srednjih te Cobe d.o.o. Osijek u kategoriji malih trgovačkih društava.

Plakete je uručio Zoran Kovačević, predsjednik HGK - Županijske komore Osijek.

Pobjednici_Zlatna kuna_osijek.jpg
Stjepan Ergović, zamjenik predsjednika uprave Nexe d.d., Ines Jurković, direktorica Cobe d.o.o., Zoran Kovačević, predsjednik HGK – ŽK Osijek; Izvor: Glas Slavonije; Snimio: Zdenko Pušić.

Cobe
 je digitalna agencija koja se bavi razvojem mobilnih i web aplikacija za hrvatsko i međunarodno tržište. Sa sjedištem u Münchenu i uredom u Osijeku, agencija uspješno posluje gotovo 10 godina. Njihov tim čini 80 ljudi, od kojih je 47 u Osijeku. U 2020. godini ostvarili su gotovo 13,5 milijuna prihoda, što je 74% više u odnosu na 2019.godinu, a 97,3% tih prihoda ostvareno je od izvoza usluga. U 2020. godini ostvarena je dobit u iznosu 6,7 milijuna kuna koja je u odnosu na prethodnu 2019. godinu gotovo utrostručena.

Eurokamen d.o.o. posluje unutar tržišnih sektora građevinske industrije i građevinarstva obavljanjem djelatnosti eksploatacije i prodaje tehničko-građevnog kamena, proizvodnje opekarskih proizvoda, te izgradnje građevinskih objekata i dijelova objekata kao i završnih građevinskih radova. Ukupni prihodi društva u 2020. godini, gotovo su udvostručeni u odnosu na 2019. godinu, a iznosili su 142,6 milijuna kuna.

Eurokamen.jpgZvonimir Novak, direktor Eurokamena d.o.o., Zoran Kovačević, predsjednik HGK – ŽK Osijek i Nenad Havelka, voditelj pravne službe u Eurokamenu d.o.o.l; Izvor: HGK

NEXE d.d. druga je po veličini tvornica cementa u Republici Hrvatskoj i vodeći proizvođač, prijevoznik i ugrađivač svježeg betona. U prošloj godini ostvarili su rast prihoda za sedam posto, a dobiti za 22 posto. Ukupne investicije u proširenje i modernizaciju proizvodnje i poslovnih procesa u 2020. godini iznosile su 51,7 milijuna kuna. Ovo je druga godina zaredom kako Nexe, kao velika tvrtka, osvaja Zlatnu kunu.

Zlatna kuna_Kovačević.jpg
Zoran Kovačević, predsjednik ŽK Osijek; Izvor: Glas Slavonije; Snimio: Zdenko Pušić.

Predsjednik ŽK Osijek Zoran Kovačević u uvodnom govoru je naglasio kako su rezultati poslovanja u 2020. godini ponovo dostigli razinu prijepandemijskih. Spomenuo je porast ukupnih prihoda, investicija, broja zaposlenih, izvoza, a posebno je istaknuo porast neto dobiti razdoblja koja je bila veća za 67 posto u odnosu na 2019. godinu i iznosila je 1,28 milijardi kuna. "Ostvarena neto dobit razdoblja svrstava Osječko-baranjsku županiju na treće mjesto na rang listi županija po ostvarenoj neto dobiti razdoblja u 2020. godini, iza Grada Zagreba i Zagrebačke županije", rekao je.

Na kraju je dobitnicima priznanja čestitao i Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.