Zagorsko gospodarstvo iznad očekivanja zabilježilo rast od 10,6 posto

Objavljeno: 07. 06. 2019. , Ažurirano: 07. 06. 2019.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Krapina predsjednik Županijske komore Josip Grilec i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar predstavili su gospodarske rezultate na području Krapinsko-zagorske županije za 2018. godinu.

Tom je prilikom Josip Grilec rekao kako se moraju njima pohvaliti jer su iznad očekivanja.

"Rast u odnosu na 2017. iznosi 10,6 posto. Poduzetnika je u 2018. godini bilo 2.267, a zaposlenih 21.044, što je rast od gotovo pet posto. Broj novoosnovanih tvrtki u 2018. godini veći je za 11,5 posto u odnosu na 2017., a pozitivan trend pokazuje i broj zaposlenih koji je povećan za 4,9 posto. Od 2014. godine zaposleno je 4000 novih ljudi. Ostvareni su prihodi nešto veći od 13,01 milijarde kuna, dok su rashodi bili gotovo 12,3 milijarde kuna. Ostvarena je bruto dobit od 715,2 milijuna kuna, a prosječna neto plaća iznosi 4.861 kunu. Poslodavci su sigurno zadovoljni, pokušali su korigirati plaće zaposlenika da bi zaposlenost ostala na razini tvrtki, kako bi nesmetano obavljale svoje poslove. Istovremeno je u novu imovinu investirano 359,8 milijuna kuna, ali to je nešto manje negoli prošlih godina. Mnogi su aplicirali na europske fondove i nekima realizacije traju do 2023. godine", istaknuo je Grilec te dodao kako se mogu dičiti da su kao županija izvezli i ostvarili 4,20 milijardi kuna prihoda, što je rast od 10,3 posto u odnosu na 2017. godinu, a veseli i rast prihoda na domaćem tržištu.

Izvozna tržišta

"Uvoz nam je gotovo 2,38 milijardi kuna i to pokazuje da smo ostvarili pozitivni trgovinski saldo od 1,82 milijarde kuna, što je rast od 5,8 posto. Udio prihoda ostvarenih prodajom u inozemstvu u ukupnim prihodima u 2018. godini iznosi 32,3 posto, dok je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 176 posto. Izvoz iz Hrvatske jest 3,5 posto, a uvoz 1,7 posto. Po vrijednosti izvoza nalazimo se na osmome mjestu u Hrvatskoj, a na četvrtom smo mjestu po glavi stanovnika. Najznačajnija izvozna tržišta su nam Slovenija, s 20,9 posto, Njemačka, sa 17,2 posto i Italija s 11,1 posto. Te tri države su nam i najznačajnija uvozna tržišta, Slovenija sa 27,5 posto, Njemačka s 13,5 i Italija s 13,3 posto", naglasio je Grilec te napomenuo kako se nada da će 2019. godina također biti pozitivna, možda ne s rastom od 10 posto, ali će svakako biti pozitivna.

Župan Kolar čestitao je gospodarstvenicima na sjajnoj godini i poručio Vladi Republike Hrvatske da bi sada, kada raste BDP, trebala provesti dodatno porezno rasterećenje gospodarstva kako bi poduzetnici mogli još snažnije nastaviti s povećanjem proizvodnje i plaća. Krapinsko-zagorska županija pomaže subvencioniranjem kamata, ubrzan je sustav izdavanja građevinskih dozvola, otvoren WBAF-ov ured poslovnih anđela u Bračku za čitavu Europsku uniju, a na dio porezne politike ne može utjecati te tu treba intervenirati država kako bi olakšala gospodarstvenicima i omogućila im daljnje ulaganje i prepoznatljivost na tržištu.

Predsjednik ŽK Krapina Josip Grilec na kraju je spomenuo i problem manjka radne snage te odlazak velikog broja radnika u inozemstvo.
"Tu treba država reagirati i razmisliti treba li oporezivati prekovremeni rad jer bi se neoporezivanjem povećala mogućnost zaposlenika da zarade više novca. Važno je i da djeca upisuju deficitarna zanimanja jer će nakon školovanja odmah pronaći posao, a poslodavcima je potrebna kvalitetna radna snaga", zaključio je Grilec.