Robotica Victoria otvorila 27. Zagorski gospodarski zbor

Objavljeno: 13. 09. 2019. , Ažurirano: 13. 09. 2019.

Svečanost otvorenja 27. Zagorskoga gospodarskog zbora održana je u amfiteatru Srednje škole Krapine, a okupilo se više od 200 uzvanika iz javnog i političkog života te svijeta gospodarstva. U ime Hrvatske gospodarske komore svečanosti su nazočili predstojnik Ureda predsjednika HGK Mladen Komšić, glavna tajnica Marina Rožić i vodeći ljudi županijskih komora.

Ovo je najveće okupljanje gospodarstvenika u Krapinsko-zagorskoj županiji na kojem se ove godine, na pet tisuća četvornih metara, predstavlja oko 250 izlagača, gospodarstvenici iz Slovenije, Bosne i Hercegovine te desetak hrvatskih županija, sa svojim proizvodima i uslugama gospodarstva i obrtništva, tradicijske i suvremene djelatnosti, a organizirane su i radionice i kušaonice proizvoda. Pokrovitelj ovogodišnjeg ZGZ-a jest Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta RH. Zajednički su ga organizirali Hrvatska gospodarska komora Županijska komora Krapina, Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije, Grad Krapina, Krapinsko-zagorska županija i Radio Kaj.

Sajam je otvorila Robotica Victoria, robot u vlasništvu poduzeća Vision Team, koji je sve češći gost brojnih manifestacija diljem Hrvatske.

KRAPINA-Svečano otvorenje 27ZGZ-2.jpgUzvanici na otvorenju sajma; Izvor: Zagorje-international d.o.o.; Izvor: Zagorje international d.o.o.

Na otvorenju 27. ZGZ-a bila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković koja je istaknula u pozdravnom govoru da je Krapinsko-zagorska županija kraj koji se s pravom diči gospodarskim uspjesima i koji je perjanica robnog izvoza i opstanka, ostanka i razvoja industrijske proizvodnje i prerađivačke industrije.

Okupljene su pozdravili i čelnici Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije i HGK Županijske komore Krapina.

"Prije nekoliko godina počeli smo sa županijama partnerima. Izuzetno mi je drago da je to ovoga puta susjedna Varaždinska županija, da tako produbimo veze koje već dugo postoje, jer smo prije svega vezani industrijskom proizvodnjom. Prihodi u Krapinsko-zagorskoj županiji ovise o prerađivačkoj industriji, s gotovo 50 posto, tako da smo nakon prošlogodišnje i jedne od najuspješnijih godina prešli brojku od 13 milijardi kuna prihoda, imamo više od 21 tisuću zaposlenih, a to je sve odradilo 2200 poduzetnika i to je u odnosu na godinu prije, rast od deset posto, a kad pogledamo pet godina unazad, to je rast od 30 posto. Zbog toga su ovi sajmovi svake godine sve bolji i bolji. Država mora olakšati nama koji se bavimo gospodarstvom rad i plasman proizvoda, prije svega izvan Lijepe Naše. Na svaki euro koji uvozimo, izvozimo 1,7 eura. Mi smo županija koju krasi suficit u robnoj razmjeni i novčanoj bilanci", rekao je predsjednik Županijske komore Krapina Josip Grilec, dok se predsjednik županijske Obrtničke komore Davor Pleško osvrnuo na nedostatak radne snage.

Prisutnima su se obratili i gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović, varaždinski župan Radimir Čačić, potpredsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil, potpredsjednik HOK-a, državni tajnik u ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta Mario Antonić i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar.

Nakon otvorenja, uzvanici su se uputili u obilazak Zagorskoga gospodarskog zbora, koji je posjetio i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.

"Uvijek mi je drago doći u Krapinu, ali danas mi je posebno drago jer sam pokrovitelj manifestacije 'U ozračju Kaja', koja je dio Tjedna kajkavske kulture. Ovo je jedna manifestacija koja pokazuje snažnu povezanost Zagorja sa svojom tradicijom i identitetom i pokazuje plemenitost i domoljublje koje je povezano s krasnim osjećajima ljudi. Ovdje su ljudi tihi, poštuju institucije i ljude, vrijedni, što pokazuje i ovaj Gospodarski zbor. Krapinsko-zagorska županija vrlo je uspješna kada je u pitanju malo i srednje poduzetništvo, izvoz je veći od uvoza, a izvozi se na tržišta Austrije, Njemačke, Slovenije i Italije, koja su vrlo zahtjevna. Proizvodi ovih ljudi pokazuju da su konkurentni najvećim svjetskim ekonomijama, na tome im treba čestitati i dati im potporu. Vjerujem da će se u budućnosti u gradu Krapini i na širem području ostvarivati ovakvi rezultati", zaključio je Jandroković.

KRAPINA-Svečano otvorenje 27ZGZ-3.jpgPredsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković; Izvor: Zagorje international d.o.o.