Šampion 51. Sajma i izložbe zagorskih vina u Bedekovčini ponovo Vinarija Bodren

Objavljeno: 05. 04. 2018. , Ažurirano: 24. 05. 2018.

Na Bedekovčanskim jezerima prošlog je vikenda održan 51. Sajam i izložba zagorskih vina Bedekovčina 2018. Sajam je otvorio jedan od naših najnagrađivanijih vinara Boris Drenški, dobitnik prestižne svjetske nagrade Decanter World Wine Awards u Londonu.

Na otvorenju se skupilo mnoštvo uglednika i uzvanika, među kojima i izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske Zdravko Tušek, potpredsjednik Hrvatskog sabora Siniša Hajdaš Dončić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, župan krapinsko-zagorski Željko Kolar, sa svojim zamjenikom za gospodarstvo Anđelkom Ferekom Jambrekom, predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki, saborski zastupnik Marko Vešligaj, potpredsjednik HOK-a Davor Pleško, predsjednik HGK – ŽK Krapina Josip Grilec, voditelj Strukovne grupacije proizvodnje i prerade grožđa i vina koja djeluje u HGK – Županijskoj komori Krapina Slavko Merkaš, načelnik PP Zabok Vedran Draganić, sa svojim zamjenicima, načelnik Općine Bedekovčina Darko Ban te brojni zagorski načelnici i gradonačelnici.

Svojim kvalitetnim vinima predstavili su se Vinarija Bodren, Vina Vuglec, Vinarija Kopjar, Vinarstvo Micak, Vinarija Sever, OPG Prekratić, OPG Zdolc, OPG Petrišić, OPG Žerjavić, OPG Jakuš, Bolfan, a na 51. Sajmu i izložbi zagorskih vina bio je i stol s autohtonim sortama Hrvatskog zagorja. Na temelju Pravilnika ocjenjivanja vina i voćnih vina Sajma i izložbe zagorskih vina, ocjenjivačka je komisija ocijenila 150 uzoraka vina (59 hobisti i profesionalci 91) 82 vinara i dodijelila sedam velikih zlata, 38 zlata, 72 srebra, 30 bronci i dva priznanja.

Šampion je ovogodišnjeg sajma i izložbe vina Bedekovčina 2018. Traminac, izborne berbe prosušenih bobica, berba 2015. godine Borisa Drenškog, vlasnika Vinarije Bodren iz Huma na Sutli, koje je ujedno najbolje ocijenjeno predikatno vino. Najbolje ocijenjeno vino u kategoriji hobista je Pinot sivi Saše Tkalca, u kategoriji prirodno pjenušavih vina Baronial Vina Vuglec, a u kategoriji bijelih mirnih suhih vina redovite berbe Graševina Vinarije Kopjar. U kategoriji mirnih vina redovite berbe s ostatkom šećera najboljim je proglašen Rajnski rizling OPG-a Milivoj Prekratić, a u kategoriji crvenih i ružičastih vina redovite berbe Cabernet sauvignon Vinarije Micak.

U dva dana zanimljive enološke manifestacije zagorski su restorani i OPG-ovi za posjetitelje pripremili i vrhunske zagorske delicije, a svoje su autohtone proizvode ponudili i domaći OPG-ovi.

Sajam i izložbu zagorskih vina organizirali su Krapinsko-zagorska županija i Općina Bedekovčina, uz suorganizatore udrugu Vino Zagorje, HGK –Županijsku komoru Krapina, Obrtničku komoru Krapinsko-zagorske županije, Turističku zajednicu Krapinsko-zagorske županije, Radio Kaj i Hrvatsku poljoprivredno-šumarsku savjetodavnu službu. Pokroviteljica je bila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, a supokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede.