ŽK Koprivnica u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom nastavlja promicati strukovna deficitarna zanimanja

Objavljeno: 04. 12. 2018. , Ažurirano: 05. 12. 2018.

U Županijskoj upravi u ponedjeljak, 3. prosinca, održan je sastanak o kreiranju plana upisa u srednje škole i uvođenju novih zanimanja prema potrebama županijskoga gospodarstva u školskoj godini 2019./2020. Sastanak je vodio zamjenik župana Ratimir Ljubić, a uz županijske pročelnice, prisustvovali su mu ravnatelji srednjih škola, tajnik županijske Obrtničke komore Božo Barać, predstojnica Područnog ureda Križevci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Vesna Kuterovac, Renata Lohajner iz Županijske komore Koprivnica te Mladen Tenodi uime Grada Križevaca.

Kako je uvodno naglasio zamjenik Ljubić, na inicijativu Županije i u suradnji sa Županijskom komorom Koprivnica, županijskom Obrtničkom komorom i Zavodom sa zapošljavanje te ravnateljima srednjih škola, predstavnicima lokalne samouprave i gospodarstvenicima održani su brojni radni sastanci i promotivne aktivnosti kako bi se mlade potaknulo na upis strukovnih zanimanja. Svrha sastanaka bila je sustavnim pristupom ponuditi učenicima zanimanja koja imaju budućnost na tržištu rada, a gospodarstvenicima omogućiti potrebnu i kvalificiranu radnu snagu. Uz prezentacije strukovnih zanimanja, pokrenut je i jedinstven projekt – portal promocije strukovnih zanimanja koji je namijenjen učenicima završnih razreda osnovnih škola, gdje se mogu na jednomu mjestu dobiti sve potrebne informacije o zanimanjima, školama, praktičnoj nastavi i stipendijama, s naglaskom na deficitarna zanimanja.

Portal promocije strukovnih zanimanja možete vidjeti OVDJE.

Zamjenik Ljubić nadalje je kazao kako je cilj sastanka pokrenuti dijalog između gospodarstva i strukovnih škola kako bi se na vrijeme pripremili upisi za sljedeću školsku godinu te usuglasile potrebe oko uvođenja novih zanimanja. Takve bi inicijative ponajprije trebale stići od institucija, a škole će imati dovoljno vremena da pripreme zahtjeve za verifikaciju.

„S temom upisa i stipendija planiramo održati sastanke i s gospodarstvenicima kako bismo, prije svega, vidjeli potrebe za radnom snagom. U tom procesu važni su i interesi učenika za određena zanimanja kako bismo napravili kvalitetan plan. Prvi je korak vidjeti koja su to deficitarna zanimanja kako bi ravnatelji mogli dati zahtjeve za nova zanimanja, a zatim ćemo napraviti konkretan plan“, razjasnio je zamjenik Ljubić te dodao da se u upisnoj politici primjećuje pomak, posebno u odnosu na druge županije u Hrvatskoj, no predstoji još mnogo posla kako bi se uskladile želje i mogućnosti.