Ivana Jambrek, predsjednica Sekcije Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu ŽK Koprivnica
Izvor: Belupo

Osnovana Sekcija za zaštitu okoliša u gospodarstvu ŽK Koprivnica

Objavljeno: 09. 07. 2020. , Ažurirano: 09. 07. 2020.

Županijska komora Koprivnica je na zahtjev svojih članica sazvala online osnivačku sjednicu Sekcije Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu koja se održala 9. srpnja.

Na osnivačkoj sjednici za predsjednicu Sekcije izabrana je Ivana Jambrek iz tvrtke Belupo d.d. Koprivnica, a za zamjenicu predsjednice Sekcije Irena Jakopanec iz tvrtke Rasco d.o.o. Kalinovac. Poslovnom tajnicom Sekcije imenovana je Suzana Operman iz ŽK Koprivnica.

Sekcija je osnovana radi pružanja stručne potpore članicama u rješavanju problema iz područja zaštite okoliša te promicanja njihovih zajedničkih interesa pred nadležnim institucijama.

Sekcija okuplja predstavnike tvrtki članica Županijske komore Koprivnica koji obavljaju stručne poslove zaštite okoliša u svojim tvrtkama te tvrtke registrirane za djelatnosti gospodarenja otpadom, opskrbe vodom, uklanjanjem otpadnih voda i sanacije okoliša. Sekcija je dio Zajednice za zaštitu okoliša koja djeluje u Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Tijekom rasprave o aktualnim problemima istaknuti su problemi povezani sa zbrinjavanjem određenih kategorija otpada. Predstavnici komunalnih poduzeća posebno su naglasili problem zbrinjavanja otpadnog tekstila, plastike te višeslojne ambalaže.

Predstavnici tvrtki upoznati su s mogućnosti korištenja Burze otpada koja se nalazi na platformi Digitalna komora. Radi unaprjeđenja recikliranja i poboljšavanja sustava, Hrvatska gospodarska komora pristupila je pripremi Minimalnih tehnoloških zahtjeva za otpad / sekundarni materijal kako bi se on što lakše vratio u proizvodne procese. Minimalne tehnološke zahtjeve pripremile su tvrtke koje u svojim proizvodnim procesima koriste sekundarne sirovine.