Bugarska delegacija posjetila Koprivničko-križevačku županiju

Objavljeno: 21. 10. 2020. , Ažurirano: 21. 10. 2020.

U prostorijama Koprivničko-križevačke županije 21. listopada održan je svečani prijem za delegaciju iz Republike Bugarske koju su činile veleposlanica Genka Georgieva, županica županije Gabrovo Nevena Petkova, stručnjakinja u Županijskoj administraciji Gabrova Mihaela Stojanova, ekonomska savjetnica za gospodarstvo i trgovinu pri Veleposlanstvo Bugarske u Zagrebu Mirela Taseva te prevoditeljica bugarskog jezika Petja Stoimenova Mršić. Domaćin prijema bio je župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren koji je predstavio najvažnije značajke Županije poput geostrateškog položaja, prometne infrastrukture te kulturnih i turističkih znamenitosti, dok je najveći naglasak bio na gospodarstvu i planiranim investicijama.

"Odnosi na razini regija mogu generirati mnogo koristi za naše građane, a kada govorimo o gospodarstvu ovog prostora moram spomenuti Podravku, kao najveću i najvažniju tvrtku, kao i to da smo jedna od rijetkih županija koja ima vanjsko-trgovinski suficit. Što se tiče prometne infrastrukture, u završnoj smo fazi pripreme za nastavak gradnje brze ceste od Križevaca prema Koprivnici, odnosno do Kloštra Vojakovačkog, a spomenimo i poduzetničku zonu u Križevcima gdje se nalazi kamp turske tvrtke koja je dobila posao gradnje II. kolosijeka pruge Križevci – Koprivnica – državna granica. To je projekt vrijedan 3 milijarde i 200 tisuća kuna te je jedna od dvije najveće prometne investicije u Hrvatskoj. Također, nedavno smo potpisali Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za Regionalni centar za gospodarenje otpadom Piškornica vrijedan 59 milijuna eura, u planu je i izgradnja pet školskih sportskih dvorana vrijednih više od 65 milijuna kuna, a tu su i projekti aglomeracija gradova i općina koji su ukupni vrijedni oko milijardu kuna. Veliko mi je zadovoljstvo zaključiti kako je ova mala županija prostor velikih investicija, vrijednih čak 700 milijuna eura", kazao je župan Koren.

Veleposlanica Georgieva uzvratila je zahvalu županu na susretu te naglasila "snažan bugarski element u gospodarstvu ovog prostora, što daje temelje za proširivanje i konkretiziranje suradnje". Pri tome je važno da se "predstavnici dviju županija bolje upoznaju kako bi mogli pripremiti zajedničke inicijative, koje se prvenstveno odnose na gospodarstvo".

Na sastanku se razgovaralo o mogućnostima potpisivanja sporazuma kojime bi se formalizirala suradnja dviju županija te uspostava međukomorske suradnje s ciljem jačanja vanjskotrgovinske razmjene kao i organizacija poslovnih susreta poduzetnika. Na kraju sastanka predložen je uzvratni posjet županiji Gabrovo kada bude povoljnija epidemiološka situacija.

Uz župana, sastanku su prisustvovali i njegov zamjenik Ratimir Ljubić, predsjednik Županijske skupštine Željko Pintar, pročelnica Službe ureda župana Melita Ivančić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, komunalne djelatnosti i poljoprivredu Marijan Štimac, ravnateljica PORA-e Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije Melita Birčić, tajnik Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije Božo Barać te viša stručna suradnica iz HGK – ŽK Koprivnica Renata Lohajner.