Izvor: Županijska komora Karlovac
Autor: Županijska komora Karlovac

Poduzetnici se u Županijskoj komori Karlovac upoznali s ESIF zajmovima

Objavljeno: 17. 11. 2016. , Ažurirano: 06. 12. 2016.

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) organizirala je u srijedu, 30. studenoga, u ŽK Karlovac besplatnu prezentaciju mikro i malih zajmova iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (European Structural and Investment Funds - ESIF).

Četrdesetak poduzetnika imalo je priliku saznati što čini ESIF zajmove i kako se prijaviti na tri aktualna programa u kojima su kamate od 0,5 do 3,5 posto: mikro investicijske zajmove, mikro zajmove za obrtna sredstva i male zajmove.

Detaljnije o programima, namjeni zajmova, kamatnim stopama, instrumentima osiguranja i iznosima zajmova govorila je Martina Brlić, a Sabina Cvitan predstavila je postupke dobivanja zajmova, potrebnu dokumentaciju, prihvatljive prijavitelje i neprihvatljive troškove koji se programima ne financiraju.

Pogodnost za male tvrtke iz Karlovačke županije jest kamatna stopa koja je to niža što je niži stupanj razvijenosti jedinice područne ili regionalne samouprave u kojoj će tvrtka ulagati, što je regulirano člankom 34. Zakona o regionalnom razvoju. Time su ostvareni vrlo povoljni uvjeti za odobravanje zajmova koje će HAMAG-BICRO izravno odobravati poduzetnicima.

Nakon prezentacije održani su individualni razgovori s 25 poduzetnika, a najveći dio njihovih pitanja odnosio se na male zajmove za ulaganja u osnovna i obrtna sredstva u vrijednosti od 25.000 do 50.000 eura.

Više o ESIF zajmovima dostupno je na http://www.hamagbicro.hr/.