ŽK Karlovac: Predstavljen online Katalog hrvatskih proizvoda naručiteljima u sustavu javne nabave

Objavljeno: 21. 02. 2017. , Ažurirano: 02. 03. 2017.

Online Katalog hrvatskih proizvoda predstavljen je predstavnicima gradova i općina Karlovačke županije, javnim tvrtkama i institucijama te ostalim obveznicima u sustavu javne nabave u ŽK Karlovac 1. ožujka. Sadržaj, namjenu i ciljeve Kataloga predstavila je Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju i IT HGK.

"Hrvatska gospodarska komora nacionalnom akcijom Kupujmo hrvatsko trajno promiče kvalitetne domaće proizvode te potiče i educira potrošače o važnosti njihove kupovine, a na tom tragu i ovim Katalogom želi skrenuti pozornost naručiteljima u sustavu javne nabave, da pri raspisivanju natječaja za svoje projekte vode računa o što većem uključivanju domaćih proizvoda i usluga, čime pozitivno utječu na rast ukupnoga gospodarstva i zapošljavanje", kazala je Kesić Šapić.

Ukupna vrijednost javne nabave u Hrvatskoj premašuje 40,5 milijardi kuna pa je bitna veličina učešća domaćih tvrtki. Pametnom kanalizacijom postupaka javne nabave i korištenjem dopuštenih modela kojima se ne narušavaju pravila tržišnog natjecanja, poput tehničke konzultacije ili novih postupaka partnerstva za inovacije, znatno se može povećati udio domaćih proizvoda. U tom procesu, Katalog hrvatskih proizvoda naručiteljima može biti koristan alat jer na jednomu mjestu objedinjuje tko i što proizvodi u Hrvatskoj i uz to pruža informacije o proizvodima putem opisa, normi certifikate, CPV-a, područja primjene, tehničkih crteža, troškovnika, slika proizvoda i ostalog. U slučaju da se u Katalogu ne može naći traženi proizvod ili usluga jer neke tvrtke još nisu unijele svoje proizvode, obveznici javne nabave pozivaju se da se obrate Hrvatskoj gospodarskoj komori i zatraže informacije o mogućim hrvatskim proizvođačima traženih proizvoda.