Doprinos gospodarstvu razvojem Poduzetničke zone Gornje Mekušje

Objavljeno: 04. 06. 2020. , Ažurirano: 08. 06. 2020.

U sklopu EU projekta Razvoj poduzetničke zone Gornje Mekušje u Karlovcu, pri završnoj faze infrastrukturnog opremanja zone, 3. lipnja u Velikoj vijećnici Grada Karlovca održan je okrugli stol Kako uspješno odgovoriti na potrebe i zahtjeve investitora.

Uz domaćina, gradonačelnika grada Karlovca Damira Mandića, panelisti su na okruglom stolu bili predstavnici investitora i gospodarstvenika – PPK Karlovačke mesne industrije, Hidris inženjeringa, FEAL-a Hrvatska te predsjednik HGK – Županijske komore Karlovac Zlatko Kuzman.

Uz moderatora Zrinskog Pelajića iz tvrtke Illycrium d.o.o., na okruglom je stolu predstavljen europski projekt Razvoj poduzetničke zone Gornje Mekušje u Karlovcu s naglaskom na elemente projekta: operativni program, izvore i visinu sufinanciranja, trajanje projekta te svrhu i ciljeve projekta. Ukratko su predstavljeni elementi Poduzetničke zone kroz položaj, namjenu površina i plan parcelacije, pogodnosti za investitore pri ulaganju u zonu, način raspolaganja, pismo namjere i obavijest i objavu natječaja.

Gradonačelnik Mandić obrazložio je što je bilo presudno da se Grad Karlovac odluči za uređenje Poduzetničke zone Gornje Mekušje. „Uređenje Poduzetničke zone je završeno, prva od deset parcela je prodana, a za godinu-dvije očekuje se da će u cijelosti biti popunjena. Cilj grada nije zarađivati na parcelama već omogućiti da što više Karlovčana u novim proizvodnim pogonima na Mekušju dobije posao“, rekao je Mandić.

Predsjednik ŽK Karlovac Zlatko Kuzman govorio je o ulozi HGK – Županijske komore Karlovac u stvaranju pozitivnog poslovnog okružja te privlačenju investicija u Grad Karlovac i Karlovačku županiju projektima Katalog projekata Karlovačke županije i Sajam ProjektiKA. Posebno je istaknuo važnost investiranja u visoke tehnološke razine, gdje će biti zaposleni kvalitetni i stručni ljudi, a time će se kreirati i plaće zaposlenika. „Nama su važna kvalitetna radna mjesta, a cijenu kvadratnog metra u Poduzetničkoj zoni rado bih vezao s, recimo, tehnološkom razinom industrije koja će doći te prosječnim plaćama u toj tvrtki jer su to sve važnija pitanja naših sugrađana, svaki dan“, kazao je Kuzman.

Dosadašnja su pozitivna iskustva predstavili: PPK kao važan investitor i poslodavac u Gradu Karlovcu, Hidris inženjering, prvi investitor koji se odlučio za kupnju zemljišta u zoni te Feal Hrvatska koji je iskazao namjeru investiranja u Grad Karlovac i Poduzetničku zonu Gornje Mekušje.