Održana 4. sjednica Strukovne grupe graditeljstva HGK – ŽK Dubrovnik

Objavljeno: 03. 10. 2018. , Ažurirano: 16. 10. 2018.

Na sjednici Strukovne grupe graditeljstva HGK – ŽK Dubrovnik, održanoj u Komori, raspravljalo se, među ostalim, o radu u sezoni 2018., zapošljavanju i radu stranaca u Republici Hrvatskoj te pokretanju inicijative za izmjenu čl. 132. Zakona o gradnji.

Svi prisutni građevinari smatraju da se Odluka o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova u Dubrovniku od 15. lipnja do 15. rujna uglavnom provodila. Uočeni nedostaci predočit će se uz prijedlog za novu odluku u 2019. godini svim lokalnim samoupravama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Ponovljeno je kako je jedan od najvećih problema u graditeljstvu manjak radne snage. Građevinari smatraju da nije potrebno ograničavati godišnju kvotu i broj dozvola za rad stranih državljana, već se problemu nedostatka treba prilaziti permanentno, po potrebama na tržištu rada. Čak ako bi se i odobrio neograničeni uvoz radne snage, sumnja se da bi se radnici mogli pronaći jer ih u okolnim zemljama više nema. Paralelno s uvozom radne snage, potrebno je korjenito promijeniti obrazovni sustav kako bi buduća radna snaga potrebna tržištu rada bila kvalificirana.

Građevinari očekuju od Vlade RH daljnje rasterećenje davanja radi smanjenja troškova kako bi se otvorio prostor za povećanje plaća radnicima. Samo se tako može zadržati postojeća stručna radna snaga i provesti proces dualnog obrazovanja.

Bilo je riječi o javnoj nabavi te najavljenim izmjenama Zakona o javnoj nabavi. Dosadašnje iskustvo koje je proizašlo iz tumačenja kriterija ekonomski najpovoljnije ponude pokazalo je da se usredotočilo na robu i proizvode široke potrošnje, te je primjena ovoga kriterija vrlo ograničena i neprimjerena za radove u graditeljstvu. Hrvatska komora inženjera građevinarstva pokrenula je inicijativu za pripremu Pravilnika o primjeni kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude za usluge i radove kao podzakonskog akta.

Predstavljeni su projekti Digitalna komora i Bespovratnim sredstvima do znakova kvalitete.