Održana edukacija za gospodarstvenike iz područja zaštite prava potrošača u sklopu obilježavanja Tjedna prava potrošača u Republici Hrvatskoj

Objavljeno: 26. 02. 2018. , Ažurirano: 16. 03. 2018.

Predstavnici Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore održali su 13. ožujka edukaciju u HGK – Županijskoj komori Zadar. Cilj je bio na edukaciji informirati gospodarstvenike o propisima iz područja zaštite prava potrošača u sklopu obilježavanja Tjedna prava potrošača u Republici Hrvatskoj.

Voditeljica Službe za politiku zaštite potrošača iz Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta Đema Bartulović izvijestila je prisutne o zakonodavnom okviru te o direktivama Europske unije kojima se želi olakšati poslovanje tvrtkama u drugim zemljama kada je ova tema u pitanju. Također se osvrnula na dobru poslovnu praksu, označavanje proizvoda, isticanje cijene, posebne oblike prodaje te na nepoštenu poslovnu praksu na koju je stavila poseban naglasak. Jasna Sabljak iz istog ministarstva govorila je o inspekcijskim poslovima u gospodarstvu, naglasivši kako među najčešće povrede Zakona o zaštiti potrošača spadaju nepriznavanje materijalnih nedostataka za kupljeni proizvod, zanemarivanje pozitivne poslovne prakse, problemi s internetskom prodajom te neispunjenje ugovornih obaveza. Spomenula je da je na razini EU uspostavljen sustav suradnje za zaštitu potrošača. Marija Palić i Martina Topolovac iz Ministarstva govorile su o elektroničkom poslovanju, odnosno o aktivnostima Europskog potrošačkog centra Hrvatska i alternativnom rješavanju potrošačkih sporova u Republici Hrvatskoj. Tajnica Suda časti pri HGK Zdravka Kezele Kokorić predstavila je prisutnima djelovanje Suda časti pri HGK i primjeni Zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova u praksi. O alternativnom je rješavanju potrošačkih sporova govorila i Suzana Kolesar iz Centar za mirenje i Suda časti Hrvatske obrtničke komore.

Uz edukaciju za gospodarstvenike, istoga dana održano je informiranje za građane u trgovačkom centru Supernova u Zadru. Tom su prilikom djelatnici ŽK Zadar promovirali znakove Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko te akciju Kupujmo hrvatsko.