Sjednica Gospodarskog vijeća HGK - ŽK Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Održana 92. sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Virovitica

Objavljeno: 31. 05. 2017. , Ažurirano: 03. 07. 2017.

U HGK – Županijskoj komori Virovitica, pod predsjedanjem predsjednika Ivana Slamića, 28. lipnja članovi Gospodarskog vijeća održali su svoju 92. sjednicu.

Sjednici su prisustvovali i župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović, te predsjednik HOK – Obrtničke komore Virovitičko-podravske županije Ivan Kostelac.

Direktor HGK – Županijske komore Virovitica Milan Vanđura upoznao je članove Gospodarskog vijeća s nizom pokazatelja i pozicioniranjem Virovitičko-podravske županije u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj, prema analizi Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK iz publikacije Županije – razvojna raznolikost i gospodarski potencijali te s podacima predstavljenima u publikaciji Aktualnosti gospodarstva Virovitičko-podravske županije, iz lipnja 2017. god., koju je izradio Odjel za makroekonomske analize HGK – Županijske komore Virovitica.

To je bila polazna osnova za raspravu članovima Gospodarskog vijeća.

U Virovitičko-podravskoj županiji, koja bilježi depopulaciju stanovništva, u posljednjih su dvadeset godina demografska kretanja izuzetno negativna.
Broj stanovnika u županiji smanjen je za 19.789 u 2011. godini, prema 1991. godini, a 2015. godine u Virovitičko-podravskoj županiji je bilo 80.610 stanovnika.

Depopulacija stanovništva u ovim razmjerima izuzetno je zabrinjavajuća te trenutno treba, sinergijskim djelovanjem svih relevantnih čimbenika, poduzeti sve aktivnosti da se zaustave negativna demografska kretanja.

Nakon rasprave svih članova Gospodarskog vijeća o stanju u gospodarstvu, konstatirano je:

• Ključno je pitanje daljnjeg razvoja Virovitičko-podravske županije dovršetak izgradnje brze ceste: Vrbovec II (Gradec) – Bjelovar – Virovitica – Barcs – Szigetvar – Szentlorinc – Pecs, što će generirati niz višestrukih pozitivnih učinaka: nove investicije, zapošljavanje, zaustavljanje daljnjeg odlaska mladih obrazovanih kadrova i dr., a sve radi snažnog usmjeravanja županije na razvoj konkurentnog gospodarstva i izvozne industrije, u skladu s prirodnim resursima, znanjem i iskustvom te u skladu s načelima održivog razvoja, očuvane prirodne i kulturne baštine.

I župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović je naglasio da će se delikatno stanje u gospodarstvu županije (jer je županija, po svim pokazateljima, među posljednjima u RH), izmijeniti izgradnjom brze ceste, kao jednim od najvažnijih projekata Virovitičko-podravske županije, što će stvoriti preduvjete ravnomjernog razvoja.

• Potencijalnim je investitorima u drvno-prerađivačkoj industriji, na temelju iskazanog interesa, cilj doći do sirovine, primarno hrasta, a ne zanima ih finalna proizvodnja s novostvorenom vrijednošću i generiranjem ostalih učinaka, među kojima je osobito veće zapošljavanje.

• Potrebno je napraviti Strategiju gospodarskog razvoja i odrediti djelatnosti te definirati proizvode, koji će biti okosnica gospodarskog razvoja županije.

• Tečajna politika (koja trenutno pogoduje uvoznicima) treba biti u funkciji razvoja i stimulativna za izvoznike te ju je potrebno mijenjati.

• Vlada RH trebala bi respektirati stavove i racionalizaciju gospodarstvenika u vezi s kalkulacijama i udjelima u inputima tako da se racionalizira rad državnih tijela, jedinica lokalne i regionalne samouprave te javnih – državnih tvrtki, raznih agencija…

• Kreatori ekonomske politike trebaju poticati finalnu proizvodnju i mjerama monetarno-kreditne i porezne politike.

• Duhan je dobrog vegetativnog izgleda i očekuje se proizvodnja u obujmu proizvedenih količina u 2016. godini.

• Unatoč nizu poduzetih aktivnosti kompetentnih službi, i dalje je prisutan znatan promet duhanom na „crno“ te su organizatori proizvodnje radi sprečavanja nedopuštenog prometa duhanom prestali ugovarati proizvodnju s takvim proizvođačima koji nisu postupali po ugovornim obvezama.

• Sjetva šećerne repe napravljena je u optimalnim agrotehničkim rokovima, a konačna visina prinosa ovisit će o vremenskim uvjetima.

• U natječajima javne nabave treba izabrati najpovoljniju ponudu, što jamči i kvalitetu izvršenih radova, a ne najjeftiniju.

• Jedan je od prioriteta realnog sektora koordiniranje obrazovnih programa s obrazovnim institucijama tako da obrazovni programi prate potrebe tržišta rada (npr. nedostatak je kvalificirane radne snage u graditeljstvu).