Održana sjednica Strukovne grupe arhitekata ŽK Split


Objavljeno: 22. 05. 2017. , Ažurirano: 01. 06. 2017.


Na sjednici Strukovne grupe arhitekata ŽK Split, održanoj 29. svibnja, predsjednik Damir Rako dao je izvješće o zaključcima s konferencije Gospodarski razgovori o arhitekturi. Naglasio je da treba putem HGK utjecati na provođenje sustavne reforme Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju te unijeti izmjene u upravni postupak pri ishođenju građevinske i lokacijske dozvole. Posebno je istaknuo važnost da ovlašteni arhitekti dobiju punu odgovornost „pečata i ovlasti“ za ispravnost  svih svojih projekata te da se sustav graditeljskih zakona uspostavi tako da se dozvole izdaju prema detaljnom idejnom ili pojednostavljenom glavnom projektu, a da se gradi, nadzire i izdaje uporabna dozvola na temelju izvedbenog projekta.

Jadranka Kiš, viša stručna savjetnica u Sektoru za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo i poslovna tajnica Strukovnog udruženja arhitekata pri HGK, rekla je da kod promjena ciljamo na Zakon o gradnji, Zakon o prostornom uređenju i dijelom Zakon o javnoj nabavi. Očito je da u resornom ministarstvu postoji volja i želja da se do kraja godine pripremi što kvalitetnija dokumentacija prema kojoj će se zakon mijenjati i ide se i prema izmjeni prostornih planova, nakon čega će biti javna rsprava. Logično je da bi e-dozvola išla najprije u općinama u kojima je katastar „pročišćen“. Također je navela i problem dolaska projektne dokumentacije u raznim oblicima u gradske institucije, pa bi Komora arhitekata trebala ustanoviti formu koje bi se svi trebali pridržavati.

Dean Stubnja, član predsjedništva Društva arhitekata Splita smatra da se Zakon o gradnji treba sustavno promijeniti što bi trebalo rezultirati smanjenjem obujma posla za dobivanje dozvola. Zakoni bi trebali djelovati slično kao u razvijenim državama – Francuskoj, Njemačkoj i sl., prilagođeno našem prostoru.

Ivo Vojnović iz tvrtke Ured Vojnović d. o. o. dao je osvrt na konferenciju Dani arhitekata u Rovinju. Zanimljivo je da su zaključci s obiju konferencija (koje su održane u različito vrijeme i u različim gradovima) vrlo slični. Važno je da zakoni koji reguliraju planiranje, projektiranje i građenje moraju biti jasni i jednostavni, a ne komplicirani tako da izazovu nepotrebnu prereguliranost. Rekao je da je u Rovinju bilo riječi i o važnosti izvedbenog projekta i o obvezi primjene projektantskog nadzora. Naglasio je da djelovanje Komore arhitekata treba osnažiti s Društvom arhitekata, fakultetima u Zagrebu, Splitu i Osijeku te Hrvatskom gospodarskom komorom.

Mariana Bucat iz tvrtke Arhitektonski kolektiv d. o. o. predstavila je ciklus simpozija i radionica Anatomija otoka, koji će biti održani na Lastovu, 16. – 24. rujna.

U raspravi su sudjelovale i Antonija Zokić iz tvrtke Art projekt d. o. o., Jelena Merćep-Hajdić iz tvrtke Elekta-ing d. o. o., Antonija Sekelez iz tvrtke Prostor - Split d. o. o. i Petar Laus s FGAG-a.

Poslovni tajnik strukovne grupe Mladen Buljan zahvalio je na aktivnom sudjelovanju u radu Strukovne grupe te je ve nazočne zamolio da, ako imaju primjedbe i prijedloge u vezi s Prijedlogom posebnih uzanci u građenju ili o Zakonu o otocima, što prije ih dostave. Informirao je i o radionicama Revit Test Drive – konceptima rada u Revitu i Building Information Modeling – BIM procesu.