Igor Marasović, predsjednik Strukovne grupe male brodogradnje ŽK Split, Hrvoje Pupačić, predsjednik Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije ŽK Split, Kristijan Matijević ispred tvrtke Pakleni otoci d.o.o, Marija Smodlaka, zamjenica predsjednika Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije
Izvor: HGK

Održan stručni skup o maloj brodogradnji i metaloprerađivačkoj industriji u Dalmaciji


Objavljeno: 24. 04. 2024. , Ažurirano: 27. 05. 2024.


U sklopu nautičke sajamske manifestacije 16. izdanja Hrvatskih dana male brodogradnje i turizma, koja se održavala od 18. do 21. travnja u Marini Kaštela, Kaštel Gomilica, HGK - Županijska komora Split organizirala je stručni skup na temu male brodogradnje i metaloprerađivačke industrije u Dalmaciji.

Skup je održan 19. travnja na inicijativu Strukovne grupe za malu brodogradnju i Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije ŽK Split, a s ciljem jačanja vidljivosti ovih gospodarskih sektora kao jednog od pokretača razvoja dalmatinskog gospodarstva.

AnaMarija Puzić.JPG

Ana Marija Puzić, HGK ŽK Split; Izvor: HGK

U uvodnom dijelu ispred HGK nazočne je pozdravila Ana Marija Puzić, viša stručna savjetnica i poslovna tajnica ovih strukovnih grupa u ŽK Split te je najavila temu stručnog skupa, a to je  upoznavanje s trenutnim stanjem i perspektivom ovih djelatnosti, problemi s kojim se poduzetnici suočavaju, prvenstveno problematika radne snage i prostora za proizvodnju te mogućnosti financiranja i internacionalizacije poslovanja. Upoznala je nazočne s projektom u kojem je Hrvatska gospodarska komora projektni partner  - BEST4.0, punog naziva „Blue Economy Sectors Digital Transformation towards Industry 4.0“, a koji je odobren za financiranje u okviru prvog poziva na dostavu projektnog prijedloga u okviru programa Interreg Italy-Croatia 2021 – 2027. Mnogi etablirani sektori i sektori u nastajanju plavog gospodarstva danas trebaju inovacije, prijenos tehnologije i digitalizaciju proizvoda i procesa. Posljedica je to nedostataka u povezivanju privatnih sektora i centara za istraživanje i inovacije u programskom području, favorizirajući primjenu ključnih načela I4.0, za inovacije i proizvodnje i procesa. Poboljšanje ove veze kroz ulogu Digitala Innovation Hubs (DiHs) omogućilo bi smanjenje udaljenosti između različitih teritorija, u smislu inovacije procesa i proizvoda. HGK Županijska komora Split, kao projektni partner će u projektu različitim aktivnostima od mapiranja, organizacije lokalnih radionica te promidžbenih aktivnosti doprinijeti jačanju digitalizacije i inovacija povezanih s ribarstvom, akvakulturom i brodogradnjom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Na početku skupa predstavnice HBOR-a i HAMAG-BICRO, Marina Jurašin i Ina Despotović, prezentirale su programe potpora za financiranje poslovanja s naglaskom na poticaje vezane za zelenu tranziciju poslovanja.

Nakon prezentacija održan je panel na kojem su sudjelovali Igor Marasović, predsjednik Strukovne grupe male brodogradnje ŽK Split, Hrvoje Pupačić, predsjednik Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije ŽK Split i Kristijan Matijević ispred tvrtke Pakleni otoci d.o.o, a moderirala ga je Marija Smodlaka, zamjenica predsjednika Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije.

"Naši brodograditelji su bili oduvijek poznati diljem svijeta, ali se sada susreću s problemom da nemaju gdje proizvoditi. Potrebno je motivirati jedinice lokalne samouprave kako bi prepoznali potencijal malih brodograditelja i multiplikacijski faktor koji ima mala brodogradnja i metaloprerađivačka industrija u Dalmaciji", kazala je Marija Smodlaka, komercijalni direktor Marana d.o.o. Klis, i dodala da metaloprerađivačka i brodograđevna industrija u Dalmaciji nije imala pad tijekom korone za razliku od turizma te da su imali stabilne prihode jer su u tom vremenu, kako je kazala, stali na „kočnicu“ zbog rasta cijena sirovina i materijala.

"Brodogradnja je specifična. Mala brodogradnja pogotovo, jer ima velike amplitude i oscilacije iz godine u godinu i trendovi se ponavljaju. Državne institucije bi, uz turizam i uslužnu djelatnost na kojoj je naglasak u Dalmaciji, trebale  obratiti malo više pažnje na same proizvođače i firme koje donose dodanu vrijednost u odnosu na uslužnu djelatnost", dodao je Igor Marasović, operativni direktor tvrtke Rand Shipyard iz Turjaka koja se bavi proizvodnjom brodova, čamaca i plovila za razonodu.

"Imamo veliki deficit zanimanja. Ne samo kvalifikacija NKV i SSS kao što su monteri i zavarivači nego se susrećemo i s odljevom inženjera. Mladi inženjeri odlaze u Nizozemsku i Njemačku i gubimo 'hrvatsku pamet'. Stoga pokušavamo animirati sve dionike u procesu da vidimo što zajedno možemo napraviti, jer ne možemo čekati da prilike dođu same od sebe", istaknuo je Hrvoje Pupačić, direktor nabave tvrtke Adria Winch d.o.o. koja se bavi proizvodnjom palubnih strojeva, s čime su se složili sudionici ovog stručnog skupa među kojima je bio i Kristijan Matijević iz tvrtke Pakleni otoci d.o.o., koja se bavi proizvodnjom radnih brodova.

Nakon panela razvila se rasprava, pohvaljena je inicijativa HGK - ŽK Split te je zaključeno da ovakvih skupova treba organizirati više kako bi se prezentirali potencijali dalmatinske prerađivačke industrije te upoznali svi dionici s trenutnim stanjem i perspektivama ovih djelatnosti.