U Sisku održan stručni skup Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom - prilika, a ne namet

Objavljeno: 19. 05. 2017. , Ažurirano: 26. 05. 2017.

Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i Županijska komora Sisak organizirali su stručni skup Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom - prilika, a ne namet, 24. svibnja u Restoranu Cocktail u Sisku. Prisustvovalo je tridesetak poduzetnika iz Sisačko-moslavačke županije te predstavnici civilnog sektora.

Mira Pekeč Knežević, zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, istaknula je da se poslodavci susreću s mnogim izazovima u zapošljavanju osoba s invaliditetom. „Svi poslodavci u Hrvatskoj, koji zapošljavaju više od 20 zaposlenika, imaju obvezu kvotnog zapošljavanja, ali javni nemaju pravo koristiti sve poticaje“, rekla je Pekeč Knežević te dodala da privatni poslodavci mogu koristiti niz poticaja.

Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom osigurava poticaje tako da poslodavci podnose zahtjeve i tu je proceduru potrebno pojednostaviti da bi poslodavcima bila lakše ostvariva. U Zavodu su stručnjaci koji su na raspolaganju poslodavcima koji se mogu javiti radi odobrenja poticaja“, naglasila je Pekeč Knežević, ističući da su poslodavci u to pitanje jako slabo upućeni. „Naime, postoji uvriježeno stajalište da, ako se zaposli osoba s invaliditetom, ta će osoba biti često na bolovanju, neće biti dovoljno dobra i jednak radnik kao i drugi radnici bez invaliditeta, no iskustva pokazuju da su osobe s invaliditetom jako motivirane, da je sve više obrazovanih osoba s invaliditetom, da su jako odani poslodavcima i da su, naravno, manje na bolovanjima nego ostale osobe. Jasno je, s druge strane, da osoba s invaliditetom mora imati prilagođeno radno mjesto i radnu okolinu“, istaknula je.

SAM_7416.JPG

Davorko Vidović, savjetnik u Hrvatskoj gospodarskoj komori istaknuo je da se Hrvatska suočava s problemom nedostatka radne snage. „Jedine mogućnosti koje imamo su ili uvoz radne snage ili podizanje zapošljivosti ljudi koje imamo u Hrvatskoj, koji su u neaktivnosti, a među njima su osobe s invaliditetom. Hrvatska ima 500 tisuća osoba s invaliditetom u registru, od čega je 250 tisuća u radnoj dobi, radnoj snazi, od čega je svega 17 tisuća ljudi nezaposleno. To je veliki rezervoar iz kojega se može doći do vrlo dobrih i kvalitetnih te vrhunskih radnika za naše tvrtke“, smatra Vidović i dodaje da bi poslodavce trebalo više upoznati s brojnim mogućnostima i poticajima za zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Boris Mesarić, predsjednik Županijske komore Sisak, istaknuo je da se o zakonskim odredbama o zapošljavanju invalida u trgovačkim društvima raspravljalo na Gospodarskom vijeću ŽK Sisak. „Uputili smo određene prijedloge poslodavaca kako bi tu zakonsku regulativu unaprijedili. Zaista smo naišli na veliko razumijevanje, posebice kod pravobraniteljice, i taj će se zakonski prijedlog naći u Ministarstvu. Nadamo se da će svi naši gospodarstvenici biti zadovoljni predloženim rješenjima“, rekao je Mesarić.