Seminar o pravima radnika u slučaju stečaja tvrtke ili blokade računa
Izvor: HGK

U ŽK Sisak održan seminar o pravima radnika u slučaju stečaja tvrtke ili blokade računa

Objavljeno: 17. 02. 2017. , Ažurirano: 03. 03. 2017.

Županijska komora Sisak i Agencija za osiguranje potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (AORPS) organizirali su seminar o podnošenju zahtjeva za ostvarivanje prava iz Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, u ponedjeljak, 27. veljače, u ŽK Sisak.

U slučaju stečaja tvrtke odnosno blokade računa poslodavca, radnici imaju pravo na isplatu triju minimalnih plaća, što je pravo osigurano Zakonom o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca od 2008. godine, odnosno od rujna 2015. godine to se osiguranje odnosi i na tvrtke koje su u blokadi. "No, navedena prava u slučaju stečaja koristi tek svaki osmi poslodavac u Hrvatskoj", istaknuo je Ivan Madunić, ravnatelj AORPS-a.

U 2016. je godini čak 878 poslodavaca ušlo u stečajni postupak, a isplaćeno je oko 37,6 milijuna kuna za 2245 radnika odnosno 96 poslodavaca u stečaju. U blokadi je prošle godine završilo oko 5500 tvrtki.

Agencija će u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom organizirati ove seminare i u drugim gradovima, kako bi radnike i poslodavce informirali o pravima u slučaju stečaja tvrtke odnosno blokade računa poslodavca.