Izvor: HGK ŽK Pula
Autor: Marko Percan

ŽK Pula: Održano predavanje o financijskoj pismenosti u srednjim školama

Objavljeno: 17. 03. 2016. , Ažurirano: 16. 09. 2016.

U četvrtak, 17. ožujka, HGK i Županijska komora Pula organizirale su u Županijskoj komori Pula predavanje o financijskoj pismenosti u srednjim školama, u sklopu obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca, s ciljem sustavnog i trajnog poticanja učenja i poučavanja za financijsku pismenost.

Uvodno predavanje za pulske srednjoškolce održao je Alan Božić, viši stručni suradnik u Sektoru za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK. Božić je istaknuo da su financijski obrazovani pojedinci sposobniji donositi utemeljene odluke o osobnim ili obiteljskim financijama, financijskim proizvodima i uslugama koje će potencijalno koristiti. Prema provedenom istraživanju financijske pismenosti, koje su krajem prošle godine proveli HANFA i HNB u suradnji s Ministarstvom financija, prosječna financijska pismenost građana Hrvatske iznosi 11,7 od mogućih 21 bodova, dok je financijska pismenost najniža u kategoriji mlađih od 19 godina iznosi 9,3.

Predavači su bili i Valter Orbanić, direktor Poslovnog centra Pula - Rovinj – Labin Istarske kreditne banke Umag d. d., Barbara Kešmer, direktorica pulske tvrtke Inter Partes d. o. o. za posredovanje u osiguranju i reosiguranju te Darko Brborović, predsjednik Uprave tvrtke  OTP Invest d. o. o. Zagreb.

Predavači su poručili srednjoškolcima kako je potrebno da sami čim prije preuzmu odgovornost za vlastitu budućnost, kako bi bili svjesni rizika koji ih okružuju te koristi i prilika koje im pruža bankarski sektor, tržište osiguranja i investicijskih fondova.

Svjetski i Europski tjedan novca obilježava se od 14. do 18. ožujka, a u projektu sudjeluje i Hrvatska gospodarska komora, uz nekoliko ministarstava i institucija. Uz događanje u Puli, HGK organizira događanja i u Osijeku, Splitu i Zagrebu.