Izvor: HGK

Zbog kratkog roka prilagodbe još puno nedoumica oko novog Zakona o radu

Objavljeno: 15. 02. 2023. , Ažurirano: 23. 02. 2023.

Za očekivati je temeljitu reviziju i izmjene radnopravne dokumentacije

Novi Zakon o radu, koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine, uveo je niz novina. Između ostalog, drugačije su regulirani rad na određeno vrijeme, plaće i naknade plaće, tijek otkaznog roka i zaštita dostojanstva radnika. Neki elementi novog Zakona do sada nisu bili propisani ili su doživjeli korjenite izmjene, poput rada na daljinu i rada na izdvojenom mjestu rada te rada putem digitalnih platformi.

Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora u suradnji s odvjetničkim društvom Kallay & partneri su stoga organizirali seminar Izmjene Zakona o radu i Zakon o suzbijanju neprijavljenog rada. Cilj je bio predstaviti najvažnije novosti te tvrtkama članicama dati savjete kako te novosti implementirati u vlastito poslovanje.

"Jasno je da će se ove zakonodavne novine znatno odraziti na prava i obveze kako radnika, tako i poslodavaca, kao što je jasno da te novine zahtijevaju i temeljitu reviziju i izmjene radnopravne dokumentacije koja se koristi kod poslodavaca, poput pravilnika o radu i ugovora o radu te da će potencijalno dovesti i do izmjene velikog broja kolektivnih ugovora",  poručila je glavna tajnica ICC-ja Hrvatska i glavna tajnica HGK Marina Rožić, naglasivši da je seminar koncipiran kao interaktivna platforma kroz koju sudionici mogu podijeliti svoja iskustva i nedoumice.

Marina Rožić.jpg

Marina Rožić, glavna tajnica ICC-ja Hrvatska i glavna tajnica HGK ; Izvor: HGK

Ivan Matić, odvjetnik/partner iz odvjetničkog društva Kallay & partneri, naglasio je da je dio rješenja potrebno pozdraviti, no da su druga sročena tako da se javlja više pitanja, nego odgovora.

"Puno se pregovaralo između socijalnih partnera, no za očekivati je potpuno novi Zakon o radu u narednom razdoblju. Nije bilo vremena do sada da se sudska praksa oko nekih aspekata razvije, stoga ćemo se u nekim slučajevima referirati na praksu Europskog suda",  rekao je Matić.

Osvrnuo se i na kratak rok prilagodbe između konačne verzije zakona i njegovog stupanja na snagu. Do 1. srpnja je rok za nove pravilnike o radu za poslodavce. No, nije predviđena sankcija za poslodavce koji to ne učine. Također, načelo primjene povoljnijeg prava za radnike ne suspendira se bez obzira je li pravilnik donesen.

Ivan Matić.jpg

Ivan Matić, odvjetnik/partner iz odvjetničkog društva Kallay & partneri; Izvor: HGK

Posebna je pažnja posvećena novim pravilima o zapošljavanju na određeno vrijeme, dijelu regulative koji je mijenjan ujedno jer Hrvatska u EU prednjači po zapošljavanju na određeno vrijeme. Takav se ugovor može iznimno sklopiti zbog objektivnog razloga, koji mora biti precizno naveden u ugovoru.

Istog je dana stupio na snagu i novi Zakon o suzbijanju neprijavljenog rada, kojim se definira pojam neprijavljenog rada te kojim se zabranjuje takav rad i uvodi presumpcija postojanja radnog odnosa uz obveze isplate plaće i vođenja elektroničke evidencije rada, koji je također bio tema seminara.

Nedoumice i pitanja polaznika ticale su se, između ostalog, pitanja oko rada na daljinu i na izdvojenom radnom mjestu te roka za isplatu plaća, koji je sada definiran do 15. u mjesecu, pri čemu više nije moguće primjenjivati drugačije ugovoren rok.

Seminar će se održati i u prostorijama Županijske komore Pula, 1. ožujka i Županijske komore Čakovec 16. ožujka.