Izvor: HGK

Zajedničko je tržište ključ oporavka gospodarstva

Objavljeno: 16. 06. 2020. , Ažurirano: 16. 06. 2020.

Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Ivan Barbarić primio je danas u radni posjet zamjenika njemačkog veleposlanika Haralda Seibela te direktoricu Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore u Zagrebu Stefanie Zisku, koja je preuzela dužnost u Hrvatskoj u travnju ove godine.

Slijepčević, Seibel i Ziska.jpgSavjetnica iz Veleposlanstva SR Njemačke Snježana Slijepčević, zamjenik njemačkog Veleposlanika Harald Seibel, direktorica Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore u Zagrebu Stefanie Zisku; Izvor: HGK

Mogućnosti gospodarske suradnje i stanje gospodarstva zbog pandemije uzrokovane bolesti COVID-19 bile su glavne teme susreta. „COVID-19 pandemija znatno je utjecala na globalne ekonomske odnose i sada je nužno prepoznati važnost zajedničkog EU tržišta“, istaknuo je potpredsjednik Barbarić, osvrnuvši se na projekt digitalizacije HGK te novu platformu Go global - go virtual, namijenjenu internacionalizaciji poslovanja tvrtki organizacijom virtualnih poslovnih delegacija.

Obradović, Barbarić, Stipić.jpgDirektorica Sektora za međunarodne poslove i EU Ines Obradović, potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić, voditeljica Odjela za europska tržišta Anita Stipić; Izvor: HGK

Zamjenik veleposlanika Seibel osvrnuo se na bilateralne odnose naglasivši da je u ovom trenutku bitan fokus EU članica na prilike na zajedničkom tržištu, a pozdravio je i nastojanja Hrvatske da postane dio eurozone. Direktoricu AHK Zisku zanimalo je i kakva je situacija u Hrvatskoj, osobito iz perspektive utjecaja bolesti COVID-19 na turizam, ali i druge gospodarske grane. Pozdravila je inicijativu Go global - go virtual.

Obje su se strane složile da je potrebno aktivno raditi na daljnjem unaprjeđenju bilateralne suradnje, osobito stoga što nam je Njemačka jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera te stabilnost naših gospodarskih odnosa ima znatan utjecaj na cjelokupno hrvatsko gospodarstvo.