Potpredsjednica HGK i predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, Mirjana Čagalj

Zajedničkim projektima do jačeg razvoja jadransko-jonske regije

Objavljeno: 11. 04. 2019. , Ažurirano: 11. 04. 2019.

Prva zajednička poslovna konferencija Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta pod nazivom Gospodarstvo – ključni čimbenik razvoja društva, održana je 10. travnja u Mostaru, u sklopu ovogodišnjega mostarskog Sajma gospodarstva. U organizaciji konferencije, uz Gospodarsku komoru Federacije BiH i partnere, sudjelovala je i Hrvatska gospodarska komora te Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, kojem HGK – ŽK Split trenutno predsjeda.

1.jpgSudionici konferencije; Izvor: HGK

Potpredsjednica HGK i aktualna predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora Mirjana Čagalj izrazila je zadovoljstvo što se jadransko-jonska konferencija i ove godine održava na Mostarskom sajmu, i to u još širem i respektabilnijem sastavu jer su se Forumu komora pridružili i Forum gradova i mreža sveučilišta.

''Glavni nam je cilj raditi na rješavanju izazova koji su pred nama, i to vrlo konkretno tj. provedbom zajedničkih projekata financiranih iz EU fondova, a šest prijavljenih projekata prošle godine te rad na pripremi novih to i dokazuju“, rekla je Čagalj.

Konferencija Mostar_J. Tomaš.jpgPredsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš (u sredini, s mikrofonom) na panelu o kulturnoj baštini; Izvor: HGK

Uloga obrazovanja u digitalnoj transformaciji društva, ekonomske koristi uspostave energetski učinkovitih sustava, gradovi i kulturna baština te rješavanje sporova arbitražom teme su kojima je bila posvećena konferencija.

Sudjelujući na panelu energetike, na kojem se raspravljalo o ekonomskim koristima uspostave sustava energetske učinkovitosti, Mirjana Čagalj uputila je na izazove s kojima se trenutno borimo kad je riječ o energetskoj obnovi zgrada. ''Među ostalim,, riječ je o nedovoljnom broju građevinskih tvrtki, nedostatku kvalificirane radne snage ili manjku građevinskog materijala, što dovodi do rasta cijene energetske obnove objekata", navela je Čagalj.

Cilj Europske unije glede energetske učinkovitosti jest smanjenje potrošnje energije za 20 posto do 2020. godine, a Hrvatska na raspolaganju za obnovu stambenog sektora do 2020. ima 100 milijuna eura.

Predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš na panelu Gradovi i kulturna baština: ideje i primjeri dobre prakse za jadransko-jonsko područje istaknuo je ulogu kulturne baštine u smanjenju sezonalnosti u turizmu.

''Kulturni turizam jedan je od najboljih puteva za ostvarenje cjelogodišnje turističke destinacije, a mi u Splitsko-dalmatinskoj županiji imamo sreću što u tom segmentu toliko toga možemo ponuditi. Komora provodi niz aktivnosti kako bi povezala poduzetništvo i kulturu te na najbolji način promovirala kulturnu baštinu'', rekao je Tomaš.