Izvor: Ministarstvo financija RH

Zajedničkim djelovanjem do konkurentnije prerađivačke industrije

Objavljeno: 01. 09. 2025.

Kako osnažiti hrvatsku prerađivačku industriju i učiniti je konkurentnijom u izazovnim globalnim okolnostima – bila je glavna tema sastanka održanog u Ministarstvu financija između predstavnika Hrvatske gospodarske komore i Vlade RH. Poseban naglasak stavljen je na prijedlog mjera koje se mogu realizirati u kratkom roku, s fokusom na ulaganja u zelene i digitalne tehnologije kao ključne pokretače snažnijeg gospodarskog razvoja.

Tom prilikom istaknuta je važnost kontinuiranog dijaloga, jasnog artikuliranja potreba poduzetnika i zajedničkog traženja održivih rješenja.

"Partnerski odnos s Vladom za nas je od iznimne važnosti. Svjesni smo da se samo zajedničkim djelovanjem mogu ostvariti konkretna poboljšanja i pridonijeti jačanju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva", poručio je predsjednik HGK Luka Burilović.

DSC_5274.jpeg

Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj, Luka Burilović, predsjednik HGK, Ante Raspudić, potpredsjednik HGK za gospodarstvo; Izvor: Ministarstvo financija RH

Prerađivačka industrija suočava se s nizom ozbiljnih izazova poput visokih troškova energije, nedovoljnim ulaganjima u zelene i digitalne tehnologije, nedostatkom kvalificirane radne snage te visokim troškovima rada. Dodatno, restriktivni kriteriji prihvatljivosti u dosadašnjim EU i nacionalnim programima sufinanciranja dodatno su otežavali poslovanje srednje velikim i velikim poduzećima.

Na sastanku je zaključeno kako upravo u tim izazovima leži i prilika za zajedničkim djelovanjem države, industrije i financijskog sektora u poslovanju održive, inovativne i konkurentne prerađivačke industrije.

Stoga HGK, u suradnji s nadležnim ministarstvima, nastavlja razradu konkretnih mjera koje će pridonijeti jačanju gospodarstva i dugoročnom rastu.

DSC_5260.jpeg

Izvor: Ministarstvo financija RH

Uz predsjednika HGK Luku Burilovića, na sastanku su sudjelovali potpredsjednici Tomislav Radoš i Ante Raspudić, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj Marija Šćulac te samostalna savjetnica Jagoda Divić.

U raspravi su sudjelovali i predstavnici prerađivačke industrije, Katija Klepo, predsjednica Uprave AD Plastika, Petar Bobek, član Uprave tvrtke KONČAR, Spomenka Đurić, voditeljica za europske poslove u tvrtki KONČAR, te Davor Blažek, direktor Sektora za strategiju i razvoj u NEXE.

Sa strane Ministarstva financija sastanku su prisustvovali potpredsjednik Vlade i ministar Marko Primorac, državni tajnici Stipe Župan i Tereza Rogić Lugarić te savjetnica ministra Zrinka Plenković. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavljala je državna tajnica Anja Bagarić, a Ministarstvo gospodarstva ravnatelj Uprave za energetiku Željko Krevzelj.